Hősök Pelétől Kocsison át Pickles kutyáig

Tíz európai, hét amerikai és egy ázsiai helyszín után az idén először Afrikában rendezik a földkerekség egyik, ha nem a legnagyobb sporteseményét, a labdarúgó-világbajnokságot, amelyen most debütál a 78. ország, Szlovákia. A nyolc évtizedes sikertörténet kulisszatitkairól könyveket lehetne írni (meg is tették már jó néhányan), nekünk e lehetőség híján marad a legérdekesebb, legfontosabb pillanatok, csúcsok felvillantása. Honfitársaink többet is tartanak e korszakos rekordok közül, ami csekély vigasz lehet a magyar válogatott lassan negyedszázadra rúgó távollétére.

Deák Zsigmond
2010. 06. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fenn a csúcson. Az eddigi 18 vb rekordjaiból válogatottunk, a magyar érdekeltségűeket külön kiemeltük.
Legtöbb aranyérem: 5, Brazília (1958, 1962, 1970, 1994, 2002).
Legtöbb győzelem: 64, Brazília.
Legtöbb gól egy mérkőzésen: 12, Ausztria–Svájc 7-5 (1954).
Legeredményesebb együttes egy mérkőzésen: MAGYARORSZÁG, Salvador ellen (10-1, 1982).
Legnagyobb gólkülönbségű győzelem: 9, MAGYARORSZÁG (Dél-Korea 9-0, 1954 és Salvador 10-1, 1982), Jugoszlávia (Zaire 9-0, 1974).
Legtöbb gól egy tornán: 27, MAGYARORSZÁG (1954).
Legtöbb szereplés: 18, Brazília.
Legtöbb döntő: 7-7, NSZK és Brazília.
Legtöbb gól egy mérkőzésen: 5, Oleg Szalenko (Oroszország–Kamerun 6-1, 1994).
Legtöbb gól egy tornán: 13, Just Fontaine (Franciaország, 1958).
Legtöbb gól összesen: 15, Ronaldo (Brazília, 1998–2006).
Legtöbb mesterhármas: 2, KOCSIS SÁNDOR (MAGYARORSZÁG– Dél-Korea 9-0, MAGYARORSZÁG–NSZK 8-3, 1954).
Legtöbb mérkőzés: 25, Lothar Matthäus (NSZK, 1986–98).
Legtöbb tornarészvétel: 5-5, Antonio Carbajal (Mexikó, 1950–66) és Lothar Matthäus (1986–98).
Legfiatalabb játékos: Norman Whiteside (Észak-Írország, 1982, 17 éves, 41 napos).
Legidősebb játékos: Roger Milla (Kamerun, 1994, 42 éves, 39 napos).


Nem kell biztatni a franciákat, hogy legyenek büszkék önmagukra, de a modern sport megalapozása terén tényleg kijár nekik a kalaplengetés. Hogy mást ne mondjunk, ők „találták fel” az újkori olimpiát, a labdarúgó világ- és Európa-bajnokságot, sőt a mára BL-é nemesedett BEK-et is. Ezek a kezdetben szerény rendezvények a XXI. századra a földkerekség legnagyobb sporteseményeivé váltak, amelyeknek tömény üzleti sikerével legfeljebb az amerikai „major” ligák vetekedhetnek e műfajban.
Az 1904-ben Párizsban alapított nemzetközi szövetség (FIFA, a mozaikszó mögött franciául áll, hogy Fédération Internationale de Football Association) első elnöke, Ro-bert Guérin már felvetette a világbajnokság ötletét. Honfitársa, a szövetséget 1921 és 1954 között vezető Jules Rimet vitte sikerre a kezdeményezést, nem véletlenül viselte a nevét 1949-től a vb első győzelmi trófeája. A FIFA 1928-as amszterdami kongresszusa döntött az esemény létrehozásáról, a rendezést egy évre rá a függetlensége centenáriumát 1930-ban ünneplő Uruguaynak ítélték, de nemcsak ezért, hanem mert egyrészt a dél-amerikaiak nyerték a két előző olimpia futballtornáját, másrészt megígérték, hogy állják a résztvevők utazási költségeit. Horribilis összegekre azért nem kell gondolni, hiszen például az európai csapatok közös gőzhajóval, a Conte Verdével utaztak a távoli szubkontinensre.
A sportág őshazájának számító Anglia megsértődött, hogy nem ő rendezhet, mint a felsorolásból is látszik, több európai ország sem mutatótt érdeklődést, így semmi sem szabhatott gátat a (dél-)amerikai fölénynek. Mindkét elődöntő 6-1-es eredményt hozott, a finálét a házigazdák nyerték 4-2-re Argentína ellen. 1930. július 30-án José Nasazzi csapatkapitány lendíthette magasba először a 3,8 kilós, 35 centis serleget, amelyet – érdekes egybeesés – egy francia ékszerész mellett a vb-döntőn bíráskodó (!) belga John Langenus készített.
A további tizenhét világbajnokság is megér „fejenként” pár mondatot, érdekességet. Az 1934-es olaszországi seregszemlén megint a házigazdák diadalmaskodtak (2-1 Csehszlovákia ellen), soraikban két korábbi vb-döntőssel, csak négy évvel azelőtt Monti és Guaita még az argentinokat erősítette. 1938-ban Franciaországban duplázott a squadra azzurra, ekkor Ausztria az Anschluss miatt „igazoltan” hiányzott, Argentína és Uruguay pedig azért, mert megsértődött, hogy a vb nem tért vissza Dél-Amerikába. A magyar gárda itt tört be a legjobbak közé, Holland-Indiát 6-0-ra, Svájcot 2-0-ra, Svédországot 5-1-re verte, az Olaszország elleni döntő 4-2-es veresége pedig ezüstérmet ért Dietz Károly alakulatának.
A második világháború poklába két vb veszett oda, 1950-ben Brazília kapta a rendezési jogot, a vesztes Németország és Japán nem is selejtezhetett. A döntőre 205 849-en zsúfolódtak be a riói Maracana-stadionba, de nem uruguayi sikert akartak látni, úgyhogy Rimet FIFA-elnök kénytelen volt az öltözőfolyosón átadni a már a nevét viselő trófeát az immár kétszeres győztesnek (2-1). Az 1954-es svájci eseményeket mi, magyarok, sajnos kívülről fújjuk; az Aranycsapat 32 mérkőzéses, bő négyéves veretlenségi sorozatának mondhatott búcsút a döntőben, ahol 3-2-re kikapott a csoportban 8-3-ra megalázott NSZK-tól. Kocsis gólkirálysága (11), a vb-történelem legtöbb gólja (27), legjobb gólátlaga (5,4) és gólkülönbsége (+17) sem ért aranyat.
Az 1958-as svédországi vb-ről hiányzott a két, addig duplázó világbajnok, Uruguay és Olaszország, ott volt végre a teljes brit kontingens, mégis Pelé megjelenése jelentette az igazi csodát. A brazilok korszakos klasszisa még nem volt 18 éves, és már vb-t nyert, sőt, hat gólt lőtt. Ez a siker (a döntőben 5-2 a svédek ellen) az eddigi egyetlen, amit Európában tudott aratni egy dél-amerikai gárda. 1962-ben Chilében újrázott a selecao (3-1-es diadal Csehszlovákia felett), ám Pelé ezúttal sérülés miatt csak epizódszerepre kárhoztatott. Mi, magyarok a negyeddöntőig jutottunk, csakúgy, mint 1966-ban Angliában, pedig ott éppen Brazíliát sikerült 3-1-re kiütnünk a csoportban. Végül a házigazdák ülhettek győzelmi tort, Hurst mesterhármast vágott a németek elleni fináléban (hosszabbítás után 4-2), és Pickles kutya is megtalálta az ellopott Rimet-kupát. Amit aztán 1970-ben Mexikóban a triplázó brazilok harmadszor, így örökre megszereztek – pontosabban 1983-ban tőlük is eltulajdonították, maradt a másolat –, a fináléban az olaszokat verve
4-1-re. Pelé góllal búcsúzott a seregszemlétől, amelynek selejtezőiből először, de nem utoljára esett ki a magyar válogatott.
1974-ben az NSZK-ban már az új és máig használatos győzelmi trófeát, a Silvio Gazzaniga tervezte 38 centis, 5,5 kilós Világkupát lendíthette a magasba Franz Beckenbauer, a vendéglátók csapatkapitánya a hollandok elleni, 2-1-re megnyert finálé után. 1978-ban végre újra eljutott nemzeti gárdánk a vb-re, de a csoportban a házigazda és későbbi győztes argentinoktól, az olaszoktól és a franciáktól is kikapott. Argentína többek között a Peru elleni 6-0-s bundának köszönhetően az aranyig masírozott (a végén hosszabbítás után 3-1-es siker a hollandok felett), César Luis Menotti szövetségi kapitány nem fogott kezet a helyi katonai juntát vezető Videla tábornokkal – és túlélte. 1982-ben Spanyolországban történelmet írt a magyar csapat (10-1 Salvador ellen), mégsem lépett tovább a csoportból. A vb-t az elején gyengélkedő olaszok nyerték, főként a bundaügyéből reaktivált Paolo Rossinak köszönhetően (3-1 az NSZK ellen). Négy év múlva Mexikóban – amely az első duplázó lett a vb-rendezők között – vett részt legutóbb nemzeti gárdánk a vb-n, a szovjetek elleni irapuatói
0-6, s a kiesés örök negatív élmény. Győzött a Maradona vezette Argentína (3-2-es finálé az NSZK-val), amely 1990-ben Olaszországban ezüstérmet szerzett, mert a németek 1-0-lal visszavágtak minden idők talán leggyengébb színvonalú, csak 2,21-es meccsenkénti gólátlagú világbajnokságán.
Az 1994-es Egyesült Államok-beli esemény egyrészt nézőcsúcsot hozott, másrészt magyar döntőst a világ akkori legjobb játékvezetője, Puhl Sándor személyében. Brazília 0-0 után büntetőkkel verte Olaszországot, Baresi és Roby Baggio azóta is átkozhatja a napot. 1998-ban Franciaországban a vb-történet során hatodszor diadalmaskodtak házigazdák (3-0-s brazilverés a végén), 2002-ben az első ázsiai, s egyben közös rendezésű viadalon a selecao javított (2-0 a németek ellen), Ronaldo pedig minden idők legeredményesebbje lett (15 találat). 2006-ban Németországban Olaszország negyedszer ért a csúcsra – 1-1 után büntetőkkel verve a franciákat –, Zidane „fejese” ezúttal nem gólt, hanem piros lapot ért.
Ennyi dióhéjban a labdarúgó-világbajnokságok története, amit mi, magyarok – az örökranglista 14. helyezettjeként – néhány helyen szívesen átírnánk. Négy éve a müncheni megnyitón minden vb-győztes csapatból kivonultak néhányan az Allianz Arena gyepére, s én könnybe lábadt szemmel álmodtam ébren, hogy Eckelék helyett Grosics és Buzánszky támogatná a már nagybeteg, de még köztünk lévő Puskást. Erre sosem kerül sor, s most nehéz elképzelni bármi hasonlót. Maradnak a korszakos rekordok az ezüstök fényében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.