Lí Mjungbak bejelentette, hogy haditengerészeti korvettjük, a Csonan márciusi elsüllyesztéséért bocsánatkérést és a felelősök megbüntetését követelik Észak-Koreától, amellyel szankcióként minden kereskedelmet felfüggesztenek, valamint megtiltják hajóinak, hogy déli felségvizeket használjanak. Mivel a Csonan szerintük bizonyítottan egy víz alól kilőtt északi torpedó áldozata lett, amerikai részvétellel tengeralattjáró-elhárító gyakorlatokat rendeznek a határvizeken.
Szakértők szerint a fegyveres akció kivételével minden lehetőségét kimerítette ezzel a szöuli vezetés, amely épp ezért azt is bejelentette, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsához (BT) fordul igazságtételért. Ezzel csak az a baj, hogy míg a világ a nemzetközi vizsgálat nyomán elítélte a 46 tengerész életét követelő támadást, addig a világszervezet szankcióihoz nélkülözhetetlen állandó BT-tag Kína nem. Peking, Phenjan egyetlen értékelhető partnereként (politikájával alighanem a koreai kommunista rezsim fenntartásának egyetlen garantálója) nyilvánvalóan elzárkózik a büntetőintézkedésektől.
Hiába, a Föld másik oldaláról nem kellően érzékelhető borús hangulat, a gazdasági növekedés mindent elhalványító imázsa miatt szinte senki sem tartja elképzelhetőnek a helyzet eszkalációját a Koreai-félszigeten vagy az egész távol-keleti térségben. Bár a logika tényleg azt diktálja, hogy a temérdek gazdasági érdekeltség stabilizálólag hat, azt sem szabad elfelejteni, hogy a kisebb-nagyobb ázsiai hatalmak GDP-jük bővülésével nem felejtettek el fegyverkezni sem. Az eddig területvédelemre fókuszáló Kína tengeri hatalmi ambíciói immár tagadhatatlanok: épülnek repülőgép-hordozó hajói, s a minap az internetre felkerült az első fotó a fedélzetére tervezett – az orosz Szu–33-asról kopírozott – nagy hatósugarú tengerészeti vadászgép tesztjeiről.
Ha Európából nézve egy ezerkétszáz tonnás korvett elsüllyesztése, legénysége felének pusztulása apró ázsiai incidensnek tűnik is, azt azért érdemes fejben tartani, hogy arra egy lőporos hordóban került sor.
Amerikai támogatás. Peking nyugalomra és visszafogottságra hívta fel a koreai eseményekben érintett valamennyi felet. A Csonan-incidenst igazságosan és a tényeknek megfelelően kell kezelni, csakúgy, mint más nemzetközi ügyeket – jelentette ki Ma Csao-hszü (Ma Zhaoxu) külügyi szóvivő. A Pekingben tartózkodó Hillary Clinton amerikai külügyminiszter ugyancsak tegnap beszámolt arról, hogy Észak-Korea valamennyi szomszédja tisztában van a történtek komolyságával, és szeretné elejét venni, hogy a helyzet elmérgesedjen. Clinton hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok Észak-Koreát továbbra is terrorizmust támogató országként tartja számon. A washingtoni Fehér Ház szilárd támogatásáról biztosította a dél-koreai elnököt és közleményében kijelentette, Dél-Korea védelmének támogatása amerikai részről egyértelmű, Obama elnök utasította a katonai parancsnokokat, hogy szorosan működjenek együtt dél-koreai partnereikkel a jövőbeni agresszió megakadályozása érdekében. (MTI)

Gyermeknapra üzent a miniszterelnök