Történelmi csúcsot ért el a befektetési alapok államonya az év első hónapjaiban. Az eredmény jelentősége akkor érthető igazán, ha figyelembe veszszük, hogy az alapokban lévő pénzeket korábban igencsak leapasztotta a pénzügyi válság. A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) legfrissebb negyedéves összesítése szerint január eleje és március vége között az alapok összvagyona 11,5 százalékkal nőtt, 250 milliárd forint érkezett az alapokba, emellett további, majdnem százmilliárd forint árfolyamnövekményből adódó növekedést is regisztrált a szövetség. Az alapokban kezelt vagyon a március utolsó napjaiban elérte a 3344 milliárd forintot.
A negyedévben ismét nőtt a nyilvános nyílt végű értékpapír- befektetési alapok aránya, és továbbra is ezek a legmeghatározóbb formái az alapoknak. Csakúgy, mint a korábbi negyedévekben, sőt az egész tavalyi évben, a részvényalapok produkálták a legmagasabb hozamot. A nyilvános nyílt végű alapok közül a legnagyobb csoport továbbra is a pénzpiaci alapoké, amelyek vagyona a negyedévben 12 százalékkal nőtt.
A BAMOSZ által kategorizált részvénytúlsúlyos (70-90 százalékban részvényt tartó) alapokba 36 milliárd forint, a tisztán (90 százalékot meghaladóan) részvényt tartó alapokba pedig 3 milliárd forint értékű friss tőke áramlott a negyedév folyamán, ugyanakkor a hozamok miatt is nőtt az eszközérték: az első csoport esetében 22,6, a második esetében 6,6 milliárd forinttal.
A negyedév során a legjobb eredményeket a hazai és a kelet-közép-európai alapok produkálták. Az ázsiai alapok kivételével összességében minden típusnak jelentős tőkét sikerült vonzania. A legtöbb pénz a globális alapokba érkezett, arányaiban azonban az európai alapok bizonyultak a legnépszerűbbnek a negyedév során.
Az ingatlanalapok 2008 elejéig lassú növekedést mutattak, ezt követően viszont folyamatos, októberben pedig gyorsuló csökkenés volt tapasztalható, ami a tavalyi harmadik negyedév közepéig folytatódott. Az utóbbi fél évben viszont ismét folyamatosan nőtt az alapok összvagyona. így a negyedév végén 335 milliárd forintot kezeltek ingatlanalapokban.
Az idei év első három hónapjában az alapokon kívül kezelt vagyon 5,9 százalékkal nőtt. A negyedév végén a BAMOSZ tagjai 4943 milliárd forint vagyont kezeltek az alapokon kívül, azaz az alapokban kezelt 3344 milliárddal együtt a teljes kezelt vagyon 8287 milliárd forintot tett ki. A kezelt vagyon 59 százaléka pénztári vagyont tesz ki, 33 százalék biztosítók, nyolc százalék pedig egyéb tulajdonosok vagyonát jelenti.
Vegyesen zártak a tőzsdék. Nyereséges nyitás, majd gyengülés után tegnap vegyesen zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai értéktőzsdék. A kereskedésre az adósságválsággal kapcsolatos aggodalmak erősödése nyomta rá a bélyegét. A nap végén a londoni értéktőzsde fő mutatója 0,13 százalékkal emelkedett, a frankfurti index 0,40 százalékkal esett, míg a párizsi minimális mértékben, 0,01 százalékkal nőtt. (MTI)

Dupla telitalálat a hatos lottón – Két játékos is milliomos lett