Versek és tárgyi emlékek

Faludy Györgyre emlékezik századik születésnapján a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM). A kiállítás megpróbálja láthatóvá tenni a költő élettörténetének fontos állomásait is, de elsősorban az életműre épít. A tárlat október 3-ig látogatható.

R. Kiss Kornélia
2010. 06. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezzel a koncepcióval jó döntést hoztak az „Olvass, bolyongj, szeress!” című kiállítás rendezői: Faludy Györgyről szinte mindenki őriz valamilyen, legalább halványan körvonalazott képet, de ennek a kialakulását az esetek többségében kevésbé befolyásolják a költeményei. Viszonylag széles körben ismert műve, a Pokolbéli víg napjaim prózai alkotás, a versek közül pedig elsősorban a lázadás szimbólumává is vált a Villon-átiratok vékonyka kötete vált népszerűvé, amely vitathatatlan szépségei ellenére mégiscsak egy kis szelete az életműnek.
A Petőfi Irodalmi Múzeum tárlata azért kelt rokonszenvet, mert a verseket helyezi előtérbe. Verseket olvashatunk a mennyezetre függesztett színes vásznakon, hallgathatunk a költő saját előadásában, és böngészhetünk egy interaktív világtérképen is, ahol az egyes kontinenseken azok a városok jelennek meg, ahol költeményt jegyez Faludy György, a keletkezési helyekre kattintva pedig el is olvashatjuk az ott született műveket. Érdekesség, hogy először kerül nyilvánosság elé a Fasori Evangélikus Főgimnázium Arany János-önképzőkörének érdemkönyve, amelyben megtalálták Faludy György ma ismert legkorábbi, tizenhat-tizenhét éves korában írt verseit és műfordításait, s ezek önképzőköri méltatásait.
A tárgyi emlékek közül a költő az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárából előkerült írószövetségi igazolványát, kitüntetéseit és a recski túlélőknek adományozott emlékplakettet állították ki. Köteteinek magyar és idegen nyelvű kiadásainak dedikált példányaiból is szép számmal gyűjtött össze a Petőfi Irodalmi Múzeum. Ezenkívül portréfilmet, interjút is vetítenek.
A rengeteg szövegre és filmre, illetve hanganyagra tekintettel érdemes hosszabb időt szánni a kiállítás megtekintésére, ugyanakkor van néhány olyan villanás is, amelyet a kevésbé alapos szemlélő is biztosan hazavisz magával. Ilyen például az a gimnáziumi évekből származó visszaemlékezés, amit egyik irodalomórai élménye kapcsán jegyzett le Faludy: „Ezt a marhaságot a hazátlan Ady Endrétől természetesen elhagyjuk” – mondta a magyar nyelv és irodalom tanára, amikor Kozma Andor és Vargha Gyula versei után A föl-föl dobott kő következett volna a szakirodalomban.
Hazafelé a metrón az jutott eszembe: hallottam már hasonló mondatot én is. Talán éppen Faludy Györggyel kapcsolatban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.