Vízkészlet és hatalom

Varga Klára
2010. 06. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mi lesz, ha a felmelegedés következtében kevesebb eső esik a Föld egyes tájain? Mi lesz, ha kiapad a vízkészlet? Mi lesz, ha a túlnépesedés miatt nem lesz elég innivaló? S akkor mi lesz, ha olyan nagyhatalmi szerepre készülő országok, mint Kína, elterelik a vizet a Tibetnél alacsonyabban fekvő országok elől?
Igen, ez mindenkit kellene hogy érdekeljen, és nem is csak olyan vázlatosan, ahogyan Az utolsó csepp című három részes dokumentumfilm első része a maga ötvenöt percében erről beszél.
Dél-Afrika a szomszédos Leshothótól veszi a vizet, és amikor a leshotóiak kifogásolták, hogy vezetőik olcsón elkótyavetyélik a vízkészletüket, Dél-Afrika néhány repülőgépről ledobott bombával fojtotta bele a szót a kis ország kisembereibe. Ez lesz a jövő? A vízben gazdagok országoknak épp vízkészletük lesz a vesztük? – kérdezi a film. A Níluson Etiópia szerint három országnak kellene osztoznia. Szudán és Egyiptom kap is a vízkészletből, de az etiópok nem használhatják, pedig tőlük ered a Nílus ágainak nyolcvanöt százaléka. Igaz, nekik ott a Tana-tó. A mostani helyzet mindenesetre nem a politikai béke árnyait veti előre. Az is látszik, hogy a fehér ember nem sok jót tehetett Afrikában. Nyilván nem is azért ment oda. Hogy a csudában nem lehetett annyit segíteni több afrikai államnak, hogy az öntözőrendszereiket legalább az új évezredre korszerűsítsék? Pedig sok helyen csak ennyi kellene az éhezés megszüntetéséhez. Mert termőföld lenne bőven például Szudánban. Afrikából némi spanyol kitekintéssel, hipp-hopp, máris Norvégiában vagyunk, s mit ad isten, a jó norvégok és más szintén igen jó skandinávok dehogy vesznek oly rútul össze a vízen, mint az afrikaiak vagy egymással a déli és az északi spanyolok.
Szóval a jámbor norvégok gondja a film szerint mostanában inkább az, hogy háztáji munkára fogjanak-e minden vízesést, vízmosást, patakot, netán még a tehénpisit is, ha pénzt lehet keresni vele. Kíváncsi voltam, Közép-Európáról mi jut eszükbe dokufilmeseinknek a víz, a vízerőművek, a természetes vizek védelme kapcsán, de nem jutott eszükbe semmi. Nem is biztos, hogy tudják, már nem vagyunk az a nagy vörös egybefüggő paca?
Tibetről eszükbe jutott, hogy mivel a Föld vízkészletének ott van a java, Kína az életben nem fogja az ott élőket békén hagyni. Máshol meg azt veti fel, a tetemes vízkészlet a hatalom forrása is lehet. A film szerint ez a politika. Lehetne más mégis az új évezred?
(Az utolsó csepp, Spektrum, május 31., 20.35.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.