Tolnay Antal hajdani nagycenki plébános 1860-ban saját kezűleg jegyezte fel a következő sorokat: „Ápr. 10-én estéli tizenegy órakor hozatott Kis-Cenkre [Széchenyi] hült teteme, hol a kastélyi kápolnában rögtönzött ravatalra tétetett. Ekkor adatott tudtomra az ő kedves Béla fia által: hogy a bécsi policei rendelete következtében a megtörtént boncolás után tüstént kellett hozatni és meghagyatott, hogy másnap, vagyis 11-én reggel 10 órára Cenken el legyen temetve, különben a policei fogja eltemettetni; én válaszoltam: ha bezárnak is, reggel suttyomban el nem fogom temetni (…) 11-én délután 4 órakor temettem el 22 pap kiséretében, legalább 5-6 ezer ember részvétele mellett.” Tolnay Antal nem ír arról, hogy a gróf kívánsága szerint koporsóját egy halotti ismertetőjellel takarták le, amely a Széchenyi-címert ábrázolja, alatta a névvel, illetve a születési és elhalálozási időponttal. A temetés után az ereklyét Tolnay Antal magához vette, és nagy becsben tartva haláláig őrizte.
A plébános halála után a halotti címer unokaöccsére, Tolnay Józsefre szállt. József egyik fia Aladár volt, aki 1954-ben hunyt el; utána Czeczey Imre őrizte az ereklyét, akitől unokaöccse, a Magyar Kulturális Örökség Alapítvány jelenlegi elnöke, a Móra Ferenc Múzeum szintén Tolnay József nevű munkatársa örökölte a relikviát, jóllehet sokáig azt hitték, hogy egy családi emlékre vigyáznak. Környei Attila történész, muzeológus, az Országos Széchenyi Kör létrehozója kiderítette: Széchenyi István halotti címere van a birtokukban.
A kör szegedi csoportjának vezetője, Táboriné Széchenyi Erzsébet és ifjabb Tolnay József többször beszéltek a szóban forgó ereklyéről, amelyet aztán közös akarattal szeptember 11-én a szegedi Fekete-ház Múzeumban Nagycenknek adományoztak, s amelyet Ivánkovics Ottó nagycenki polgármester javaslatára – rámázva – a községházán helyeztek el, a nagyközönség előtt pedig – Széchenyi születésnapjához kötődően – a hét végén mutattak be.
Tolnay József elmondta, a főnemeseknek külön volt mindig halotti címerük is, s az eredeti címerbe beleírták a halál évét. Ezt a címert sikerült megőrizni, és most, a gróf születésének 219. évfordulóján Nagycenknek átadni. Közkinccsé vált tehát, mindannyiunk örömére.

Egyre nagyobb bajban van Ruszin-Szendi Romulusz, akár tíz évet is kaphat