Környezetvédelmi beruházások finanszírozása helyett ráült a szocialista kormány a szén-dioxid- kereskedelemből befolyó 28,2 milliárd forintra. A Gyurcsány-kabinet 2008-ban jelentette be, hogy két nagyszabású üzlettel hazánk világelsőként értékesítette a szén-dioxid-kvótát Belgiumnak és Spanyolországnak, ám – mint arra az Origo.hu cikke felhívja a figyelmet – a sikerként bemutatott üzlet egyre kínosabbá válik egy nemrégiben nyilvánosságra hozott számvevőszéki jelentés szerint. Az Állami Számvevőszék legsúlyosabb megállapítása, hogy a 2008-ban befolyt milliárdokból a kormány idén márciusig egyetlen fillért sem használt fel. Ezt azért kellett volna megtenni, mert hazánk azzal a feltétellel értékesíthette a kvótát, hogy a bevételt klímaváltozás elleni beruházásokra költik.
Az ügyben tavaly novemberben vizsgálatot indított Fülöp Sándor, a jövő nemzedék ombudsmanja. Ebből az derült ki, hogy a környezetvédelmi tárca már 2008-ban el akarta kezdeni a pénzek felhasználását, ezt azonban a Pénzügyminisztérium nem engedte, ehelyett a költségvetés egyensúlyát kívánta javítani. Az ombudsman az Origónak nem tudta megmondani, hogy az előző kormány végül valóban erre a célra fordította-e a 28,2 milliárd forintot, csak azt állapították meg, hogy a kabinetnek akkor ez volt a szándéka. Fülöp Sándor szerint egy utóvizsgálatra lenne szükség.
Egy másik esemény is rossz fényt vetett Magyarországra: idén márciusban rövid időre felfüggesztették az adásvételt a párizsi szén-dioxid-tőzsdén, mert olyan, eredetileg hazánktól származó kvóták kerültek vissza a forgalomba, amiket már ki kellett volna vonni a kereskedésből.

Kiderült, ki lehetett az ukrán kémbotrányban érintett magas rangú magyar katonai vezető