Nyugodtan fenyegethetnek börtönbüntetéssel, úgysem találnak rajtam fogást a sukorói telekcsere ügyében – hencegett internetes blogjában a közelmúltban Gyurcsány Ferenc. Az eddig napvilágra került tények szerint a volt kormányfő arra lehet büszke, hogy nagyon ügyesen tudták átjátszani a törvényeket. Érdekesség, hogy ugyanilyen magabiztossággal nyilvánította vádaskodásnak lapunk két évvel ezelőtt megjelent tényfeltáró cikkét a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. Akkor közöltük: a vagyonkezelő feltételezhetően jogszabályokat szegett meg annak érdekében, hogy elcserélje az állam hetvenhektáros, a Velencei-tó partján található, sukorói területét egy izraeli–magyar állampolgár két Pest megyei gyümölcsösére. Azóta kattant a bilincs, az ügyben zajló nyomozás során Tátrai Miklóst, az MNV Zrt. korábbi vezérigazgatóját és Császy Zsoltot, a vagyonkezelő volt értékesítési és jogi igazgatóját előzetes letartóztatásba helyezték. A Központi Nyomozó Főügyészség ugyanis úgy találta, hogy amennyiben teljesül a szerződés, az ügylet 1,3 milliárd forintos kárt okoz az államnak.
Az ügyészségi nyomozás előrehaladása során az már körvonalazódott, hogy az ingatlanügylet szabálytalan volt, s azt alighanem a törvények megszegésével ütötték nyélbe. Az ügy felderítésekor előkerülő dokumentumok pedig egyre inkább rávilágítottak arra, hogy a két, előzetesbe helyezett korábbi vagyonőr nem dönthetett felsőbb politikai utasítás nélkül. Ezt a feltételezést erősíti az a tény, hogy az ingatlancseréről Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon korábbi szocialista miniszterelnökök jelenlétében a parlamentben is tárgyaltak. Tehát az is bizonyítást nyert, hogy a csereügyletről a szocialista kormány tudott. Igaz, ezt a két érintett személy konzekvensen tagadni próbálja. De nemcsak a telekcsere bizonyulhat törvénytelennek, hanem egy kormányrendelet is, amit ugyancsak a sukorói befektetők érdekében alkotott meg a szocialista kabinet.
Emlékezetes, hogy a Lehet Más a Politika tavaly októberben, a sukorói King’s City névre keresztelt kaszinóberuházást kiemelt jelentőségűvé nyilvánító jogszabály előkészítésében való részvétele miatt, hivatali visszaélés bűntettének gyanújával jelentette fel Gyurcsány Ferencet. A birtokunkban lévő egyik irat szerint úgy látszik, e feljelentés is megállhatja helyét. A második Gyurcsány-kabinet az utolsó ülésén rendelkezett arról, hogy a sukorói telekre tervezett kaszinóberuházást kiemelt jelentőségű ügyként kezelje az államigazgatás. A szóban forgó kormányülést Gyurcsány Ferenc vezette, a rendeletet pedig saját maga látta el kézjegyével. Mindezt úgy, hogy a Pénzügyminisztérium egyik főosztályvezetője az ülés előtt készült tájékoztatójában jelezte: a „gyorsított” rendeletnek nincs jogalapja. Tehát a kormány, így Gyurcsány Ferenc is tisztában lehetett azzal, hogy a sukorói tópartra tervezett megakaszinó nem kaphatja meg jogszerűen a kiemelt jelentőségű beruházásoknak járó előnyöket. A befektetők érdekében tett, az ésszerűséget is megkérdőjelező kormányzati elköteleződést jól mutatja, hogy ettől függetlenül megszületett a kiemelt jelentőségű állami beruházásról szóló döntés.
Összefoglalva kijelenthető, hogy a vagyonkezelő volt vezetői, akik további sorsukra immár bilincsben várnak, élő bizonyítékai annak, hogy a földcsere nem lehetett szabályszerű, s az üggyel kapcsolatban már dokumentumok alapján is felvethető Gyurcsány Ferenc felelőssége.
A bukott kormányfő kétségkívül ügyes volt, de talán mégis lehet rajta fogást találni.

Menczer: Zelenszkij elmondta, hogy ő is irányítja a Tisza Pártot