Nagyon bizonytalan helyzetben van a világgazdaság, még nem tudni, hogy tényleg vége van-e a válságnak, vagy a W forgatókönyv valósul meg, és újabb visszaesés következik – hangsúlyozta a Quaestor tegnapi sajtótájékoztatóján Háda Bálint vezető elemző. Bár az első fél év gazdasági növekedése felülmúlta a várakozásokat, még nem lehetünk biztosak abban, hogy a bővülés folytatódik, sőt úgy tűnik, hogy a jó eredmény nem fenntartható. Az euróövezetre vonatkozó, nyár elején készült prognózisokat sorra lefelé módosítják az intézmények, ma már az idei évre, valamint 2011-re is 1,5 százalék körüli növekedést várnak.
A helyzet megítélése azért is igen nehéz, mert Európa nem egységes: míg Németország kiemelkedően teljesít, a déli országok visszahúzzák az uniós növekedési átlagot. A Quaestor Navigátor című kiadványa szerint a helyzet annyira törékeny, hogy néhány kedvezőtlen hír újra eladási hullámot indíthat el a piacokon. Ráadásul a növekedést a magas munkanélküliség, a fogyasztás visszaszorulása és az ingatlanpiac gyengélkedése is hátráltatja. Arról nem is beszélve, hogy egy esetleges második összeomlás esetén a kormányoknak már nem lenne elég tőkéje ahhoz, hogy pénzpumpával tartsák lendületben a gazdaságokat.
Ez a csapdahelyzet Magyarországra is jellemző, hiszen hazánkban is sokan vannak munka nélkül, a belső fogyasztóerő visszaesett.
– Magyarország általában „együtt sír, együtt nevet a német gazdasággal”, ám ez az állapot igen törékeny – jegyezte meg az elemző. Háda Bálint szerint a kormány nehéz helyzetben van, mivel a jövő évi költségvetésben tartani kell magát a háromszázalékos hiányhoz, emellett a növekedést is fel kell pörgetni. Az Európai Unióval az elemző szerint nem lehet magasabb hiányt elfogadtatni, mivel az ország egyszer sem tudta tartani a deficitcélt, mióta uniós tagok lettünk. Ráadásul a nyugat-európai gazdaságok is megszorításokkal élnek. Ugyanakkor Háda Bálint szerint megvan az alapja a kormánynak arra, hogy keményen tárgyaljon a Nemzetközi Valutaalappal, de a bizonytalan gazdasági környezet miatt a készenléti hitel hasznos lenne akkor is, ha egy fillért sem kérne le belőle Magyarország.
A Quaestor szakemberei nem sok jó hírt tartogattak a devizahitelesek számára. Navigátor című kiadványuk szerint a közeljövőben az euró és a svájci frank is tovább drágul majd. Az alpesi deviza erősödése akkor állhat meg az elemzők szerint, ha valamivel optimistább lesz a nemzetközi befektetői hangulat, és az uniós országok gazdaságai is jobban teljesítenek majd.

Menczer: Zelenszkij elmondta, hogy ő is irányítja a Tisza Pártot