Az üzletnyitásokkal, továbbra is nagyon óvatosak a bérlők, a nagyon jó helyen lévő, és igen kedvező feltételek mellett ajánlott helyiségeket azonban könnyebb értékesíteni, mint tavaly – mondta el lapunknak Csókás Katalin, a GVA Robertson kereskedelmi ingatlan-tanácsadója. – Ugyanakkor a bevásárlóközpontok 7-20 százalékos forgalomcsökkenése miatt a bérlők egy része a veszteséges boltokat bezárja vagy területüket csökkenti.
A forgalom visszaesésére másként reagáltak a budapesti nagy plázák, mint a kisebb vidékiek. Az előbbiek vásárlócsalogató rendezvényekkel, kedvezményes vásárlási napokkal igyekeznek javítani a vásárlási kedven, díjcsökkentésről azonban hallani sem akarnak. Ezzel szemben a vidéki bevásárlóközpontok kénytelenek 10-30 százalékkal mérsékelni bérleti díjaikat, ha nem akarnak ürességtől kongó üzlethelyiségeket látni. A szakértő információi szerint Budapesten és vidéken egy-egy nagyobb és két-két kisebb bevásárlóközpont átadása várható még idén, több nagy beruházás viszont egy-két évet csúszik. Csókás Katalin hangsúlyozta, hogy az újonnan induló egységek beruházóinak kifejezetten rugalmasan kell alakítani a bérleti díjakat az első egy-két évben, ha nem akarnak bérlők után futkározni.
Kissé másként látja a helyzetet Karácsony Krisztián, az Ecorys vezető elemzője, aki még nem érzékeli a javulás egyértelmű jeleit. – Az olyan központi fekvésű bevásárlóközpontok, mint a WestEnd, a Mammut, az Árkád és az Aréna, alig-alig szembesülnek üresedéssel, szinte csak az esetleges átalakítások idején találunk náluk gazdátlan helyiségeket. A bérlők annak ellenére sorban állnak az üzletekért, hogy a bérleti díj akár 80-100 euró is lehet havonta négyzetméterenként – vélte az elemző. – Ezt a plázák kedvező elhelyezkedése magyarázza. Olyan központi helyen épültek, amely könnyen megközelíthető metróval, busszal és villamossal, így a tavaly óta tovább csökkent vásárlóerő, illetve a viszszaesett kereskedelmi forgalom hatása náluk szinte egyáltalán nem érezhető.
Ezzel szemben továbbra is komoly gondokkal küzdenek a vidéki bevásárlóközpontok, illetve azok a budapestiek, amelyek kiesnek a fő közlekedési útvonalakról. Ezek már eddig is kénytelenek voltak díjaikból engedni, bérlőik ugyanis sorra zárták be vagy cserélték kisebbre üzleteiket. A megürült helyiségekbe pedig nagyon nehéz új bérlőket találni.
Az elemző az idei évben már jelentős változást nem vár, jövőre viszont minimális javulással számol, de még 2011-ben is messze lesz a piac a válság előtti szinttől. Alapvetően meghatározza a jövő évi piacot, hogy a tőkeerős beruházók egyelőre kivárnak. Annak ellenére, hogy számottevő új kínálat nem várható a jövő évben a kereskedelmi bérlemények területén, hiányra semmiképpen nem kell számítani, legfeljebb a belvárosi üresedés mértéke csökkenhet.
Balatoniné Kiss Judit, a Magyar Bevásárlóközpontok Szövetségének (MBSZ) főtitkára azt hangsúlyozta, hogy tavaly óta, ha minimális mértékben is, de javulást érzékelnek tagvállalataik. Szerinte több bevásárlóközpontnál megfigyelhető, hogy a válság ellenére ugyan növekedett a látogatottság, de csökkent a forgalom és a gépkocsival érkezők száma. Vagyis az emberek inkább gyalog indulnak bevásárolni, s több alkalommal, kevesebbet költenek. Bár a szövetséggel kapcsolatban álló működtetők nem nagyon adnak engedményeket, mert nekik is havonta kell fizetni a beruházó felé, vidéken azért előfordul, hogy átmeneti időre, különböző feltételekhez kötve csökkentik a bérleti díjat. Sokkal inkább jellemző azonban, hogy az egyéb költségekben adnak kedvezményeket, például energiatakarékos fűtési rendszer bevezetésével csökkentik a közös költségeket. A válság kapcsán a korábbi nagy lendülettel elkezdett fejlesztések is megtorpantak, s a beruházók egyelőre nem nyilatkoznak, hogy mikorra készülnek el különböző bevásárlóközpontjaikkal. Vannak persze olyan építkezések is, amelyek a válságtól függetlenül, engedélyezési és egyéb problémák miatt késnek. Az MBSZ legfrissebb felmérése szerint a fővárosban jelenleg 13 helyszínen 417 ezer négyzetméteren, vidéken pedig 21 településen 401 ezer négyzetméteren építenek bevásárlóközpontokat.

Ők az ukrán kémek, akiket Magyarország kiutasított