Csak a gazdák önszerveződése mentheti meg a kiárusított hazai élelmiszer-feldolgozó ipart és a tönkretett magyar mezőgazdaságot. De a sikerhez a kormánynak is ki kell állnia az uniós fórumokon a magyar agrárium érdekeiért – jelentette ki Lányi Zsolt. Az egykori kisgazda képviselő Szilágyi Zsolt, a termelőket összefogó remetei piac megteremtője által szervezett konferencián szólalt fel. Utóbbi az első világháborútól napjainkig ívelő elemzésében bebizonyította, hogy a hazai mezőgazdaság mindig akkor volt sikeres, amikor a gazdák szabadon szövetkezhettek egymással, s az állam megfelelő hitel- és támogatáspolitikával segítette őket. A magyar termények mindig kifejezetten magas minőséget képviseltek egészen a téeszesítésig, amikor a termelőeszközök kollektivizálásával a mennyiség került előtérbe, mert a baráti országok piacára a silányabb minőség is megfelelő volt.
Bagi Béla, a Kecskeméti Fogyasztó- és Vidékvédő Egyesület elnöke a világ energetikai mérlegéből kiindulva jutott oda, hogy mind nagyobb szerepük lesz a helyben termelt, feldolgozott és értékesített élelmiszereknek, mert a csökkenő kőolajkészletek miatt hamarosan drága lesz a szállítás. Tovább rontja a helyzetet a rossz szerkezetű hazai mezőgazdaság: a támogatások 90 százalékát azok az egykori tsz-bázison létrejött nagy gazdaságok kapják, amelyek alig az ötödét teszik ki a mezőgazdasági vállalkozásoknak, ráadásul a termőterület 80 százalékán négy termény osztozik. Igaz, ezek a cégek versenyképesek akár a világpiacon is, de az energiaszegény világban életképtelenek lesznek nagy energiafelhasználásuk miatt (üzemanyag, műtrágya). A megoldást abban látja, hogy a helyben termelt és feldolgozott termékkel először a helyi igényeket kell kielégíteni, s csak utána értékesíteni a távolabbi piacokon vagy külföldön. Mindez csak a gazdák önszerveződésével válhat valósággá, akik lehetőleg olcsó, helyben termelt energiát használnak.
Bisztray György, a Kis- és Közepes Vállalkozások Egyesületének elnöke arról beszélt, hogy a magyar mezőgazdaság a harmincas évek óta egyre kisebb részét adja a világ agrártermelésének, ami lesújtó. A 2008-as válság az egész világgazdaságban a váltás szükségességét jelezte. Fontos szerepet szánna a háztáji gazdaságok visszaállításának, mert az ott megtermelt élelmiszereket fölösleges ezer kilométereket utaztatni. A gazdáknak pedig olyan ingyenes e-megjelenési lehetőségeket kellene biztosítani, ahol termékeiket, szolgáltatásaikat hirdethetik. Ilyen honlap például az e-gazdasz.hu és az e-farmer.hu.
Szilágyi Zsolt részletesen ismertette a helyi piacok szervezésének technikáit, hogy miként biztosítja a hazai terméket és a jó hangulatot. A döntő részben reménybeli piacüzemeltetőkből és árusokból álló közönség több tucat kérdésére adott válaszokkal zárult a találkozó.

Kemény üzenetet küldött Gyurcsány volt felesége, szorul a hurok Magyar körül