Május 7-én országos engesztelő zarándoklatot tartottak Magyarországért Mindszenty József külföldre távozásának 40., halálának 36. és hamvai hazahozatalának 20. évfordulója alkalmából. Zarándokok százai előtt immár huszadik alkalommal került sor szombaton az esztergomi bazilikában a Mindszenty-emlékmisére, amelyet Erdő Péter bíboros, prímás, budapest–esztergomi érsek mutatott be. A bíboros Mindszenty Józsefnek, Magyarország néhai hercegprímásának boldoggá és szentté avatását II. János Pál pápa boldoggá avatásával hozta párhuzamba. Erdő Péter kiemelte: különösen időszerű ma erre utalni, hiszen alig néhány napja, hogy boldoggá avatták Rómában a néhai II. János Pál pápát. A szentmise végén megkoszorúzták az altemplomban Mindszenty síremlékét, majd a hívek gyertyát gyújtottak előtte.
Mindszenty József bíboros halálának 36. és koncepciós perben való elítélésének 60. évfordulója alkalmából Rómában is koncelebrációs emlékmisét mutattak be. A szertartást a Pápai Történeti Bizottság volt elnöke, Walter Brandmüller bíboros olasz nyelven tartotta Mindszenty József bíboros egykori címtemplomában, a Santo Stefano Rotondo-bazilikában. – Emlékezzünk Mindszenty bíboros hitének szilárdságára! – mondta homíliájában Brandmüller, majd hozzátette: halálának évfordulója jó alkalom arra, hogy felidézzük csodálatos szilárdságát a hitben, amelyről tanúskodott mind saját, mind népe legfájdalmasabb pillanataiban.
Az ÁVH Mindszentyt 1948. december 26-án tartóztatta le hűtlenség, a népköztársaság megdöntésére irányuló szervezkedés, kémkedés és valutaüzérkedés vádjával. 1949 februárjában a bíróság minden vádpontban bűnösnek találta, életfogytig tartó fegyházbüntetésre ítélte, a másodfokú bíróság az ítéletet megerősítette. Nyolcévi rabság után, az 1956-os forradalom napjaiban szabadult ki, majd a budapesti amerikai nagykövetségre menekült, ahonnan 1971. szeptember 18-án önkéntes száműzetésbe vonult a magyar emigrációba. Bécsbe költözött, itt halt meg 1975. május 6-án. Mariazellben temették el. A rendszerváltozás után rehabilitálták, az Országgyűlés 1990. március 14-én mondta ki, hogy a bíboros koncepciós per áldozata volt. Újratemetése éppen húsz éve történt meg. A három évforduló kapcsán felgyorsulni látszik Mindszenty József boldoggá avatási eljárása. Habsburg Mihály, a Mindszenty Alapítvány elnöke ugyanis részt vett II. János Pál boldoggá avatásán Rómában, ahol emellett a Szentté Avatási Kongregáción tájékozódott Mindszenty József boldoggá avatása ügyében. Mint arról írtunk, a peranyag 1994 óta van Rómában. Az utolsó magyar hercegprímás boldoggá avatási perének posztulátora Andrea Ambrosi ügyvéd, viceposztulátora Szőke János szalézi atya. Habsburg Mihály a Magyar Kurírnak azt nyilatkozta, hogy az eljárásnak fontos szakasza, amikor a benyújtott iratok – több kötet is lehet, Mindszenty József esetében várhatóan öt – alapján elkészül az összefoglaló munka. Így rengeteg dokumentum áttanulmányozására van szükség. Habsburg Mihály példaként emelte ki, hogy a washingtoni Kongresszusi Könyvtárban több mint hétezer irat van, amely a hercegprímás engedelmességéről, rendkívüli szerénységéről tanúskodik. Mindehhez még számtalan irat társul, így a Vatikáni Államtitkárság levéltárában talált 270 dosszié is, amely elsősorban a kommunizmus időszakát tárgyalja. Annak megállapítása és igazolása, hogy Mindszenty bíboros az erényeket hősies fokon gyakorolta, 2012-ben lezárulhat, ezután vizsgálják majd a benyújtott két csodás gyógyulás elismerését is orvoscsoport segítségével. Az eljárás további menete, hogy a szentatya kihirdeti az első dekrétumot az erények hősies fokon való gyakorlásáról, valamint a csoda elismeréséről. Erre remélhetőleg még 2013-ban sor kerül.

Jászsági díler bukott le a rendőrök előtt átadás közben