Megdőlt a klasszikus (3x3x3) bűvös kocka kirakásának világrekordja a hét végén az ausztráliai Melbourne-ben tartott Kubaroo Open 2011 Rubik-kocka-kirakó bajnokságon. Az új csúcsot Feliks Zemdegs, egy 15 éves ausztrál fiú állította fel 6,24 másodperccel, ezzel megdöntve korábbi, 6,65 másodperces csúcsát.
Jelenleg a világranglistán a második helyen az amerikai származású Row Hessler (6,94 másodperc) áll, őt a holland Erik Akkersdijk (7,08 másodperc) követi. A 3x3x3-as kocka egyszeri kiforgatásának kategóriájában az első magyar 7,58-es csúcsidővel a kilencedik helyen szereplő Baticz Milán. Feliks Zemdegs a mostani versenyen első lett a 2x2x2-es (2,06 másodperc) és a 4x4x4-es kocka (31,05 másodperc) kirakásának, illetve a hagyományos kocka egykezes kiforgatásának (11,16 másodperc) kategóriájában. Ez utóbbiban szintén megdöntötte a korábbi világcsúcsot.
Feliks Zemdegs hetedszer múlja felül saját korábbi világrekordját, azaz azt is mondhatnánk, ő saját maga legnagyobb kihívója – mondta lapunknak Tim McMahon, a World Cube Association (WCA) delegált tagja. Feliks 2008-ban kezdett el Rubik-kockázni azután, hogy a YouTube internetes portálon látott felvételeket a játékról. Öt dollárért (930 forintért) megvette első kockáját, három hónap múlva pedig már csupán kevesebb mint 20 másodperc kellett neki a játék kiforgatásához. Három év alatt ez a szintidő hét másodperc alá került.
A célja, hogy kijusson a Thaiföldön, Bangkokban októberben esedékes világbajnokságra, ehhez azonban egyelőre még nem talált szponzort. Mivel sikereinek köszönhetően jelentős nemzetközi hírnévre tett szert, aligha elképzelhető, hogy végül nem lesz támogatója – fejtette ki a WCA munkatársa. Az ausztrál versenyen 34-en neveztek, s mindössze öten képviselték magukat a nemzetközi mezőnyből. Magyar résztvevő nem volt. A szervezet által számon tartott világrekordok közül jelenleg a kockát a legkevesebb lépésből kiforgatók kategóriájában a magyar Kocza István és a belga Jimmy Coll áll az élen (22 mozdulattal).
A világszerte ismert bűvös kockát az 1944. július 13-án Budapesten született Rubik Ernő találta fel 1975-ben. A repülőgépmérnökként dolgozó apától és költő anyától származó mérnök eredetileg nem logikai talányt akart tervezni, hanem egy strukturális probléma megoldásával próbálkozott.

Hiába titkolták, kiderült Gyurcsány Ferenc döntésének oka