A legjobb Skoda – bemutatkozik az új Superb

Szinte mindent megtudhattunk a gyáriak szerint valaha volt legjobb modelljükről, a vadonatúj Skoda Superbről.

Kenéz Tibor
2015. 02. 19. 6:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hatalmas középkategóriás valóban kiérdemelheti ezt a címet, de nézzük, hogy mit is tettek a mérnökök azért, hogy ez így legyen. A cseh–német gyártó a tavalyi genfi autószalonon mutatta be igencsak agresszív tanulmányautóját, a VisionC-t, melyről először sokan azt hitték, hogy az Octavia négyajtós kupé változatának formáit mutatja be. Később azonban kiderült, hogy a rendkívül látványos, rikító zöld jármű bizony a Skoda zászlóshajójának előfutára, így nem véletlen, hogy a Superbet már mindenki tűkön ülve várta. Az óriási meglepetés azért némileg elmaradt, már csak azért is, mert a gyáriak folyamatosan adtak ki ízelítő képeket és skicceket az autóról.

Az új Superb ugyan valamivel izgalmasabb lett, mint elődje vagy a márka többi modellje, de a VisionC letaglózó látványát nem sikerült teljesen átörökíteni – aminek természetesen rengeteg racionális indoka van. Az autó ettől függetlenül valamennyit átvett az első és a hátsó fényszórók formáiból, de az oldalán végigfutó, fénytesteket összekötő árnyéktörő vonal is a tanulmányról érkezett, akárcsak a hátul meredeken emelkedő övvonal, illetve a több helyen megtört motorháztető. Habár szívesen láttuk volna viszont a koncepció kecses formáját, a formatervezők keze gúzsba volt kötve, hiszen a típusnak meg kellett őrizni eddigi vezető szerepét a helykínálat terén, mely a meredeken eső tetővonal és a látványosan szűkre szabott csomagtérajtó mellett lehetetlenné vált volna.

Ettől függetlenül a mérnökök rengeteg apró érdekességgel igyekeztek feldobni az új Superbet, melynek tengelytávja 8 centiméterrel nőtt (2841 mm), míg teljes hossza 61 milliméterrel csökkent (4772 mm). Kapunk például látványos, LED-es menetfénnyel felszerelt fényszórókat, melyek a hűtőrácsra emlékeztetnek, és még egy apró légbeömlővel is gazdagodtak. Az autóban helyet foglalva még az eddigieknél is nagyobb szabású helykínálat fogad minket, mely már-már a magasabb kategóriákat ostromolja. Mindez nem csak az utastérben mutatkozik meg, hiszen a csomagtérajtó alatt is 30 literrel nagyobb űrt találunk, mely így már nem kevesebb mint 625 literre dagadt. A Superb minden irányban nőtt belül, így a válltér, a lábtér és a fejtér is tovább gyarapodott. A formákkal kapcsolatban nem számíthatunk meglepetésre: ahogyan az a megosztott képen is látszik, az újdonság is a kisebb testvérekből, valamint a Volkswagen modelljeiből ismert kezelőszerveket és multimédiás rendszereket örökölte.

A Skodánál hatalmas hangsúlyt fektettek arra, hogy bebizonyítsák, nem véletlenül választották a márka mottójának a „Simply Clever” (egyszerűen nagyszerű) kifejezést: a Rolls-Royce-hoz hasonló, első ajtókba rejtett esernyőket, tanksapkában található jégkaparót, rengeteg tárolórekeszt, USB-aljzatot, 230 Voltos csatlakozót, tablettartót és manuálisan behajtható vonóhorgot is kapott az új Superb.

Ha mindez még nem lenne elég, mind a négy ajtó képes befogadni egy 1,5 literes palackot, de a csomagtér egyszerű növelése érdekében egyetlen gomb megnyomásával ledönthetjük a hátsó üléseket is, és akár kivehető, LED-es zseblámpát is kaphatunk, mely szintén a csomagtartóban kapott helyet.

 

Természetesen a technológiai újítások sem maradhattak el, így kapott az autó adaptív dinamikusfutómű-állítást (DCC), távolságtartó tempomatot, sávtartó asszisztenst, ütközésre felkészítő rendszert, vezetésimód-választót, háromzónás klímát, elektromos csomagtérajtót, elektromosan működő nyitható és billenthető panorámatetőt, tolatókamerát és elektromos kéziféket. Ezek közül ugyan jó pár már nem számít világrengető újdonságnak a kategóriában, ugyanakkor a komfort és a biztonság tekintetében a legtöbb igényt már így is bőven képes kielégíteni az autó – nem is beszélve az új információ- és multimédiás rendszerről, mely széles körű kapcsolódási lehetőségekkel és vezeték nélküli internet szórására is képes WiFi hotspottal rendelkezik. Ami némileg meglepő lehet, hogy az új Superb nem kapott LED-es fényszórókat, csupán a halogén és a bi-xenon megoldások közül választhatnak a megrendelők.

A gyáriak elmondása szerint a Volkswagen Passat alapjaira épülő autó átlagosan 75 kilogrammot fogyott elődjéhez képest, és az új erőforrásoknak köszönhetően akár 30 százalékkal kevesebb üzemanyaggal is beéri. A motorpaletta egyébként az Octaviából lehet ismerős, így benzines fronton 1,4, 1,8 és 2,0 literes turbósokkal találkozhatunk, melyek teljesítménye 125 és 280 lóerő között mozog. Aki dízelmotorra vágyik, annak be kell érnie két választási lehetőségből is, méghozzá az 1,6 literes és a 2,0 literes változatok személyében – noha utóbbi több teljesítményszinten is elérhető. Ezek 120 és 190 lóerő közötti teljesítményt kínálnak.

A belépő benzinmotor kivételével egyébként az összes erőforráshoz kérhetünk duplakuplungos automataváltót is a hatsebességes kézi helyett, míg négy változat mellé (1,4 és 2,0 literes benzines, valamint a 2,0 literes dízel két verziója) Haldex 5 kuplungos összkerékhajtás is rendelhető lesz. A legtakarékosabb Superb egyébként a GreenLine, mely a gyáriak szerint 3,7 literes vegyes étvággyal is beéri majd. Elsőként a genfi autószalonon találkozhatunk majd a vadonatúj Superbbel, melyet természetesen tüzetesen megvizsgálunk majd, hogy a helyszínről jelentkezve saját tapasztalataink alapján is véleményt tudjunk formálni róla – persze biztosat csak az első tesztek után állíthatunk majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.