Nem követett el garázdaságot a Dopeman néven ismert rapper, Pityinger László, amikor 2013 szeptemberében egy kormányellenes tüntetésen Orbán Viktor hungarocell „szobrának” ledöntése után a figura fejét elrúgta – ezt immár jogerősen mondta ki a bíróság csütörtök reggel.
Az ügyészség garázdasággal vádolta a józsefvárosi előadót, a vádhatóság megítélése szerint a fenti tett kihívóan közösségellenes, erőszakos cselekmény volt, ami alkalmas volt a közösség megbotránkoztatására. Büntetés gyanánt az ügyész közérdekű munka kiszabását indítványozta.
A vádlott a cselekményt kezdettől elismerte, a vádirati minősítést azonban a védelem minden elemében vitatta. Mint elhangzott, közösség alatt jelen esetben a demonstráció résztvevőit kell figyelembe venni, akik megbotránkozását értelemszerűen nem válthatták ki a történtek. Hibás meglátásnak tartaná az ügyvéd, Hüttl Tivadar, ha a bíróság arra jutott volna, hogy a jelen nem lévő, az eseményekkel csak a média szűrőjén keresztül érintkezők érzékenységét is figyelembe kell venni ilyen esetben.
A Társaság a Szabadságjogokért jogásza azt is megkérdőjelezte, hogy a rúgás erőszakos, illetve kihívóan közösségellenes lett volna. Szerinte a szobor rendeltetése az volt, hogy az Orbán-rendszerrel szembeni véleménykifejezés kelléke legyen. Hozzátette, a véleménynyilvánítás attól még nem lesz bűncselekmény, hogy egyesek számára sokkoló. Hüttl az első fok felmentő ítéletének helybenhagyását kérte.
Dopeman az utolsó szó jogán nem kívánt beszélni.
A Fővárosi Törvényszék maradéktalanul egyetértett a korábbi határozattal, így változatlanul hagyva jogerőre emelte. Csekéné Szegedi Mónika tanácsvezető bíró a szóbeli indoklásban úgy fogalmazott, Pityinger magatartásának ízlésessége megkérdőjelezhető, ugyanakkor a nonverbális véleménykifejezésnek e formája nem üldözendő büntetőjogi eszközökkel. Olyan elvont érték, mint a köznyugalom, csak nagyon szűk körben korlátozhatja a szólásszabadságot – magyarázta.
Az indoklás kitért arra, hogy a becsületsértés megvalósulását a bíróság nem vizsgálta, az ugyanis magánvádas bűncselekmény, Orbán Viktor pedig nem élt a magánindítvány lehetőségével.
Dopeman a tárgyalóteremből kilépve a sajtó képviselőinek úgy értékelte az eljárást, hogy az igazság győzött, de szomorúnak tartja, hogy a véleménye ilyetén bemutatása miatt bíróságra kellett járnia. Fontos tanulságnak érzi, hogy mindenkinek együtt kell tudnia élni mások másfajta véleményével.
Sajnálja, hogy a miniszterelnök nem vett részt az eljárásban, mint mondta, szívesen elbeszélgetett volna vele az ország dolgairól.
###HIRDETES2###