A bangkoki kutatás az első, mely bizonyította, létezhet hatékony megelőzés ebben a magas kockázatú csoportban is. A Lancet orvosi lapban közzétett tanulmány azt az eljárást írja le, amelyben még nem fertőzött, ám a fertőzés nagy kockázatának kitett csoportokat AIDS-gyógyszerrel, a tenofovirral kezeltek. A kutatás 2005-ben indult.
A megelőzés útjait kereső korábbi vizsgálatok során 44 százalékkal csökkent a fertőzés veszélye a férfiakkal szexuális kapcsolatban álló férfiak körében, 62 százalékkal a heteroszexuális nők és férfiak esetén és 75 százalékkal az olyan kapcsolatokban, ahol egyik partner HIV-fertőzött volt, a másik nem. Az új eredmények szerint az eljárás hatékony az intravénás droghasználók csoportjában is.
Több mint 30 évvel az AIDS-vírus azonosítása után a szakértők esélyt látnak arra, hogy a betegség gyógyíthatóvá váljon.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma pályázatot hirdetett a HIV, illetve AIDS megbetegedések megelőzésében szerepet vállaló civil szervezetek számára.
Nemrégiben elképesztő eredményt értek el az orvosok Mississippi államban: sikerült kigyógyítani egy kislányt a HIV-fertőzésből. Az eredmény szenzációs, mert a globális járvánnyá terebélyesedett fertőzés felfedezése óta eltelt 32 év során ez mindössze a második eset, hogy valakit teljes mértékben sikerült meggyógyítani.
„Most már biztos, a módszer eredményes minden olyan csoportban, ahol nagy a HIV-fertőzés kockázata” – állította Jonathan Mermin, az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és -megelőzési Központjának (CDC) igazgatója, aki a thaiföldi egészségügyi minisztériummal karöltve segített a klinikai tesztek elvégzésében.
Az intravénás drogok, például a heroin használata az Egyesült Államokban az új HIV-fertőzések nyolc, világszerte tíz százalékáért felelős. Kelet-Európában és Közép-Ázsiában az új esetek igen magas, 80 százaléka írható az injekciós drogozás számlájára.
A kutatás során 2400 bangkoki, nem HIV-fertőzött intravénás droghasználó fele kapott tenofovirt, a másik csoport hatóanyag nélküli placebót. Minden résztvevő AIDS-megelőzési tanácsokat kapott, és havonta jártak HIV-tesztre.
A vizsgálat végén a gyógyszerszedők körében 17 új HIV-fertőzést mutattak ki, a placebót szedők közül ellenben 33-an fertőződtek meg. Azt találták, a gyógyszert a vizsgált időszakban legalább 71 százalékban beszedők között 74 százalékkal csökkent a fertőzés kockázata.
„Az új gyógyszeres megelőzés új eleme lehet az eddigi stratégiáknak, például a tűcsereprogramnak vagy a biztonságosabb szex propagálásának” – kommentálta az eredményeket a Lancetben Abdook Karim (KwaZulu-Natal Egyetem, Durban, Dél-Afrika).