A kedden életbe lépett új ajánlás alapján gyógyszerszedéssel több ezer olyan brit nő veheti elejét a daganat kialakulásának, akinél a családi előzmények miatt magas a mellrák kockázata. A kezelésről a kezelőorvosok és a páciens együtt döntenek.
Ha öt éven át naponta szedik a tamoxifen vagy raloxifen nevű ösztrogéngátlókat, az 40 százalékkal csökkenti a mellrák kockázatát – idézte a BBC online kiadása a brit Országos Egészségügyi és Gondozási Intézet (NICE) ajánlását. Az új brit irányelvek azt jelentik, hogy körülbelül félmillió angol és walesi nő számára lehet alternatívája a melleltávolító műtétnek. Valószínűleg Észak-Írország is hamarosan követi az angol példát. Skóciában annak ajánlják fel a gyógyszeres megelőzést, akinek két vagy több családtagja szenvedett mellrákban.
A harminc éven át végzett éjszakai műszak megduplázza a mellrák valószínűségét – mutatta ki egy új kanadai kutatás.
Egy korábbi tanulmány alapján azt már tudjuk, hogy nem hatékonyabb az évenkénti mellrákszűrés a 65 éven felüli nők esetében, mint a kétévenkénti.
Arról is hírt adtunk már, hogy olyan vérteszt kifejlesztésén dolgoznak brit kutatók, amely a DNS-ben bekövetkezett változások alapján azonosítja a mellrák korai jeleit. Ez a vizsgálat akár a mostani röntgensugaras átvilágításnál is pontosabb lehet. Egy másik vizsgálat azt vélte bizonyítani, hogy az európai nemzeti mellrákszűrőprogramok több életet mentenek meg az emlődaganatok korai felismerésével, mint amennyi kárt okoz a túldiagnosztizálás.
Minden ötödik emlődaganatnak családi előzménye van. Ha a közeli női hozzátartozók, az anya, a nővér vagy húg, a nagynéni mellrákosak voltak, növeli a valószínűségét az ezért felelős gének, a BRCA1 és a BRCA2 öröklésének.
Angelina Jolie amerikai filmsztár családi genetikai öröksége miatt döntött úgy tavasszal, hogy a kockázat csökkentése céljából eltávolíttatja mindkét melle mirigyállományát. A kutatások szerint a tamoxifen vagy a raloxifen öt éven át naponta történő szedése majdnem felére csökkenti a megbetegedés kockázatát, a védőhatás pedig legalább egy évtizedes lehet. Ám a szakértők szerint mérlegelni kell a lehetőségeket, hiszen a mellszövet-eltávolítás gyakorlatilag nullára redukálja a daganat kockázatát, míg például a tamoxifen mellékhatásai között hőhullámokkal és vérrögök képződésével is számolni kell. A kutatók azt is feltárták, hogy a mellrák kezelése céljából gyógyszert szedő nők majdnem fele abbahagyja a kezelést.
„A tamoxifent negyven éve használják nagy sikerrel a mellrák utókezelésére, mert megakadályozza a daganat kiújulását. Az egészségügyi dolgozók jól ismerik, és nem is drága gyógyszer, egy nő ötéves adagja 130 font, míg a mellrák kezelése 12 ezer fontba kerül” – magyarázta Susan Herd, a NICE ajánlását kidolgozó csoport szakápoló tagja.
Nagy-Britanniában évente átlagosa 50 ezer nőnél és 400 férfinál diagnosztizálnak emlőrákot, amely a szigetországban a leggyakoribb a daganatos megbetegedések közül.