Légszennyeződés: már határ alatti értéken is ölhet

Mindenképpen növeli a tüdőrák kockázatát a levegőben lévő szilárd szennyező anyagoknak való hosszú idejű kitettség.

tt
2013. 07. 11. 6:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fokozott szennyeződésnek való rövidebb kitettség pedig növeli annak kockázatát, hogy valaki szívelégtelenség miatt kórházi kezelésre szoruljon, sőt súlyosabb esetben meg is haljon. A levegőben lévő szilárd és folyékony részecskéket a méretük szerint osztályozzák. A belélegezhető szilárd részecskék aerodinamikai átmérője kevesebb, mint 10 mikrométer (szálló por vagy pm10). Kis méretük révén könnyen behatolnak a tüdőbe. Olyan emberi tevékenységek következtében keletkeznek, mint a fűtés, a gépjármű-közlekedés, a mezőgazdaság és egyes ipari tevékenységek.

Az Ole Raaschou-Nielsen által vezetett európai kutatócsoport, amely 313 ezer emberre kiterjedő 17 európai kutatás eredményeit vizsgálta át, kimutatta, hogy az egy köbméterenkénti 5 mikrogrammos finomrészecske-szennyeződés (pm2,5) 18 százalékkal, a köbméterenkénti 10 mikrogramm pm10 részecske pedig 22 százalékkal növeli a tüdőrák kockázatát.

Az Európai Unió levegőminőségi szabványaiban köbméterenkénti 40 mikrogramm pm10- és 25 mikrogramm pm2,5-határérték szerepel. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) az engedélyezett pm10-szintet köbméterenkénti 20 mikrogrammra, a pm2,5-szintet pedig 10 mikrogrammra javasolja csökkenteni.

Átlagosan öt évvel rövidül meg mintegy félmilliárd észak-kínai élete a belélegzett rossz minőségű, széntüzelés által szennyezett levegő miatt.

 

A tartósan magas légszennyezettség hozzájárul a véredények megkeményedéséhez, és felgyorsítja az erek elmeszesedésének folyamatát.

 

Csaknem ötezer, előzőleg szívrohammal kezelt beteg korai halálát okozza évente az emberi tevékenységből származó légszennyezettség Nagy-Britanniában.

A kutatók azonban kimutatták, hogy az európai határértékeknél alacsonyabb részecskekoncentráció is a tüdőrák kockázatával jár, amely a koncentráció növekedésének függvényében egyre nagyobb. Mint írták, nem találtak olyan szintet, amely alatt ne lenne kockázat.

A The Lancetben megjelent másik tanulmány szerzői, a skóciai Edinburgh-i Egyetem kutatói a részecskék, illetve négy másik légköri szennyeződés, a szén-monoxid, a kén-dioxid, a nitrogén-dioxid és az ózon hatását tanulmányozó 35 tanulmányt elemeztek. Arra a következtetésre jutottak, hogy az ózont leszámítva az ezeknek a szennyeződéseknek való rövid kitettség is – például szmogriadó idején – 2-3 százalékkal növeli annak kockázatát, hogy valaki szívelégtelenség miatt kórházi kezelésre szoruljon vagy meghaljon. A helyzetet modellezve a kutatók úgy vélik, hogy 8000 szívelégtelenség miatti kórházi kezelést lehetne elkerülni, ha csak a pm2,5-szintet 3,9 mikrogrammra lehetne csökkenteni az Egyesült Államokban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.