Így teszi tönkre a testet a cigaretta

Töredezett haj, szürke arcbőr, megerősödő testszőrzet, terméketlenség, gyomorfekély és tüdőrák is jár vele.

tt
2013. 10. 19. 16:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Azzal mindenki tisztában van, hogy a dohányzás tüdőrákot, okozhat. Viszont azt sokkal kevesebben tudják, hogy milyen teljes körű élettani leépülést okozhat a dohányzás.

Töredezett haj, szürke bőr, kellemetlenül megerősödő testszőrzet. Csupán néhány példa a finn orvosok által alapított Cancer Society által felépített infóportálon rendkívül szemléletesen bemutatott. A dohányzás okozta ijesztő külső és belső elváltozásokat okoz, amik mögött nagyon súlyos betegségek is lapulhatnak.

 

Az egyik legszembetűnőbb és egyben kellemetlen mellékhatása a dohányzásnak – a nikotin által megnövekedett férfi hormonok jeleként – a végtagokon jelentkező erősödő szőrzet, ami a nők arcát sem kíméli. A rendszeres cigarettázás korai menopauzát, és rendszertelen menstruációt is kiválthat.

 

Az oldal külön hangsúlyozza a bőrön jelentkező elváltozások okait: a nikotin által a bőrön keletkező foltok a gyomorfekély fokozott kockázatára utal, a keletkező pattanásokat is jóval nehezebb kezelni, mivel a cigarettával bevitt vegyi anyagok hatására a bőr rugalmatlanná válik.

 

A tapasztalatok alapján a nemdohányzók ráncai ötször kisebbek, mint a dohányosoké. A rendszeres bagózás a hajat sem kíméli: a dohányosok haja jóval gyengébb, töredezettebb, mint egészségesen élő társaiké.

A füstölgőknél kétszer nagyobb a kockázata az agyi vérrög kialakulásának, de a szexuális aktivitásnak szintén nem tesz jót. A dohányzás okozta rosszabb vérkeringés kihat a férfi erekcióra is, de ami rosszabb, a méreganyagok károsíthatják a hímivarsejtek szerkezetét, ami lassú, „lusta” spermiumokat, és ezáltal terméketlenséget eredményez.

Még 70 fölött is érdemes abbahagyni a dohányzást, mert négy évvel növeli meg a várható élettartamot, a szívinfarktus kockázata pedig a visszaáll a normálisra

 

Ha az idős nők leszoknak a dohányzásról, mérséklődik számukra a szívbetegségek kockázata – állítja egy amerikai tanulmány.

 

A dohányfüst úgy hat a patkánymagzatok agyának fejlődésére, hogy a kifejlett állatok nagyobb valószínűséggel válnak függő személyiséggé.

 

Hangüzenetet játszanak le kinyitáskor a cigarettásdobozok – a Stirlingi Egyetem kutatóinak találmánya ily módon igyekszik a dohányzókat lebeszélni a rágyújtásról.

 

A világ 41 országában 7,4 millió ember életét menthetik meg 2050-ig a dohányzásellenes állami intézkedések amerikai kutatók szerint.

 

Az elektromos cigaretta károsabb lehet, mint a kiváltani kívánt káros szenvedély – hívták fel a figyelmet a kutatók korábban.

 

Magyarországon évente egy kisvárosnyi ember veszti életét a dohányzás miatt kialakuló betegségekben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.