A 2010-es dohányzással összefüggő megbetegedések és halálesetek tükrében egyértelműen jó irányba indult el a kormány a dohányzás visszaszorítása érdekében tett intézkedésekkel. Mint ismert, júliustól kevesebb mint 6 ezer elárusítóhelyen lehet cigarettát venni, szemben a mostani több tízezerrel. Magyarországnak csak 2010-ben 80 milliárdos veszteséget okoztak a dohányzással kapcsolatos kiadások
Dohányzással összefüggésbe hozható betegséggel félmillió beteget láttak el a magyar kórházakban 2010-ben, a betegek több mint harmada (36 százalék; 180 ezer), a férfi betegek közel fele (46 százalék), a nők több mint negyede a dohányzás miatt került kórházba. A járóbeteg-szakrendelésen regisztrált 3,6 millió eset közel 40 százalékának ellátását (36 százalék) valamilyen dohányzásnak tulajdonítható megbetegedés tette szükségessé. (A férfiaknál ez az arány 42 százalék, a nőknél 30 százalék volt.)
2010-ben 20 470 ember halt meg Magyarországon dohányzás következtében, ami az összes halálozás egyhatodát (16 százalék) tette ki. Férfiak esetében az összes halálozás közel negyede (23 százalék), nőknél a tizede (9 százalék) volt a dohányzás következménye. Dohányzás következtében a Magyarországon várhatónál korábbi elhalálozás miatt elveszített életévek száma 340 ezer volt 2010-ben. Átlagosan a dohányzó férfiak legalább 16, a nők legalább 19 évvel rövidítették meg az életüket. A veszteség kétharmada a gazdasági szempontból legaktívabb életszakaszra, a 35 és 65 év közötti időszakra esett.
Ezért kellett változtatni
2010-ben a dohányzással kapcsolatos állami bevételek az általános forgalmi adóból, a jövedéki adóból és egyéb befizetésekből (személyi jövedelemadó, társasági adó, járulékok) meghaladták a 360 milliárd forintot. Ennek közel háromnegyedét a jövedéki adó, negyedét az áfa tette ki. A magyar lakosság dohányzása miatt fellépő közvetlen és közvetett kiadás 2010-ben több mint 441 milliárd forint volt. A magyarországi dohányzás miatt fellépő egyéni és állami összes kiadás, illetve bevétel szaldója 80 milliárd forint veszteség volt 2010-ben.
Ezen adatok tükrében egyértelműen jó iránynak számít a kormányzat azon lépéssorozata mellyel megpróbálja visszaszorítani a dohányzást. Július 1-jétől az eddigi több tízezer helyett kevesebb mint 6 ezer helyen lehet majd dohánytermékeket vásárolni. Orbán Viktor az InfoRádiónak adott interjújában arról beszélt, hogy az új szabályozással „összességében jó dolgot csináltunk, ez nem kérdés”, és az új rendszer elindulását követő három hónap után mindenki el is fogja ismerni: ez egy jobban működő szisztéma, mint a korábbi.
Óriási kiadások az unióban is
A dohányipar rendszeresen hangoztatott érvei szerint a cigarettafogyasztás a dohánytermékekre rótt jövedéki adók miatt az egyes államok gazdasági bevételeinek jelentős részét teszi ki. Munkahelyeket teremt és tart fent, segítve ezzel a gazdaság fejlődését. Ezek közt az érvek között viszont nem szerepel a dohányzás okozta negatív hatások kevésbé ismert költségvonzata.
A dohánytermesztéshez elfoglalják az élelmiszer-termelésre alkalmas termőföldeket. A gondatlan dohányzás tűzeseteket okoz. A dohányipar hozzájárul az erdőirtáshoz, hisz a cigarettagyártáshoz is szükség van papírra. A munkaképesség csökken a gyakori betegségek miatt. Az Európai Unió országaiban a dohányzás költségei elérik az évi 98-130 milliárd eurót, ami az unió 2000. évi GDP-je 1,04-1,39 százalékának felel meg
Üzentek Magyar Péternek: A gyermeknevelés és a gyermekvédelem nem politikai show-műsor