Dohányzás: milliók köszönhetik életüket a tilalomnak

A világ 41 országában 7,4 millió ember életét menthetik meg 2050-ig a dohányzásellenes állami intézkedések amerikai kutatók szerint. Hazánkban is komoly lépéseket tettek az elmúlt években a dohányzás visszaszorításáért, Orbán Viktor miniszterelnököt kitüntette a WHO.

tt
2013. 07. 01. 9:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A washingtoni Georgetown Egyetem orvosi központjának tudósai jutottak erre az eredményre: tanulmányuk során azoknak a dohányzásellenes intézkedéseknek a hatását vizsgálták, amelyekben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tagállamai megegyeztek. Ilyen intézkedés a cigarettásdobozokon lévő figyelmeztetés vagy a reklámtilalom.

„Meghökkentő felismerés, hogy a kormányok ilyen egyszerű intézkedésekkel ilyen sok emberéletet megmenthetnek” – mondta el David Levy, a tanulmányt hétfőn Genfben bemutató kutatócsoport vezetője. A kutatás során a szakértők 41 olyan ország adatait vizsgálták, ahol 2007 és 2010 között a WHO Dohányzás-ellenőrzési keretegyezményének (FCTC) megfelelő rendeleteket léptettek életbe. A 2005-től hatályos nemzetközi szerződést több mint 160 ország, köztük Magyarország is aláírta.

Az aláírók egy sor intézkedés bevezetésére kötelezték magukat. Ilyen többek között a figyelmeztetés a dohánytermékek dobozán, a reklámtilalom, az árusítás korlátozása, a termékek drágítása adók révén és a nikotinelvonó programok.

A tanulmányhoz megvizsgált 41 országban – köztük Spanyolországban, Görögországban, Olaszországban, Egyiptomban, Iránban és Thaiföldön – összesen egymilliárd ember él.


A vizsgálat azokból az adatokból indult ki, amelyek szerint minden második dohányos idő előtt, dohányzás miatt kialakuló betegségben hal meg. 2007 és 2010 között a vizsgált országokban, köztük Romániában és Törökországban, olyan sok ember hagyott fel a dohányzással, hogy a korai elhalálozások száma a volt dohányosok körében 2050-ig 14,8 millióról akár 7,4 millióra is csökkenhet. A kutatás során azt nem becsülték meg, hányan lehetnek, akik a WHO-intézkedések nélkül is abbahagyták volna a dohányzást.

Az eredményt a földkerekség egészére kivetítve tízmilliók életét menthetnék meg a dohányzáskorlátozó kormányzati intézkedések.

Mint ismert, Orbán Viktor miniszterelnök kapta az Egészségügyi Világszervezet (WHO) díját a dohányzás visszaszorításáért tett erőfeszítésekért. Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár az átadón arról beszélt, hogy a díj feltétele nemcsak a jogszabályok megalkotása, hanem azok következményeinek követése, illetve a leszokást támogató lehetőségek életbelépése, fejlesztése. Szócska kiemelte, a dohányzás Magyarországon még mindig a legsúlyosabb probléma, de erőteljes szabályozással kezelhető, ami nem minden népegészségügyi kérdésre igaz. Emlékeztetett arra, hogy a parlament 2011 áprilisában módosította a nemdohányzók védelméről szóló törvényt, ennek értelmében 2012. január 1-jétől tilos dohányozni a zárt és közforgalmú helyeken.

Mint ismert, Magyarországon évente egy kisvárosnyi ember veszti életét a dohányzás miatt kialakuló betegségekben. 2010-ben 20 470 ember halt meg Magyarországon dohányzás következtében, ami az összes halálozás egyhatodát (16 százalék) tette ki. Férfiak esetében az összes halálozás közel negyede (23 százalék), nőknél a tizede (9 százalék) volt a dohányzás következménye.

A dohányzással kapcsolatban a legveszélyeztetettebbnek a fiatalkorúak, valamint a nők számítanak. Csak 2010-ben 80 milliárdos veszteséget okoztak Magyarországnak a dohányzással kapcsolatos kiadások, amely összeg megegyezik az évente az építőiparnak juttatott költségvetési támogatással.

A legfrissebb kutatás szerint sok dohányos próbál leszokni az elektromos cigaretta segítségével, annak ellenére, hogy egyelőre nincs elegendő tudományos bizonyíték az eszköz hatékonyságára.

 

Az elektromos cigaretta olyan eszköz, amely áramforrás segítségével felmelegít egy fűtőszálat. A fűtőszálra folyadék állapotú anyagot juttat, amely bőséges gőz formájában elpárolog, az így keletkező párát pedig a használó belélegzi – számolt be a Magyar Nemzet.

 

Az elektromos cigaretta károsabb lehet, mint a kiváltani kívánt káros szenvedély – hívták fel a figyelmet a kutatók korábban.

 

Az elektromos cigaretta piacának szabályozására készül az Európai Bizottság, a tervek szerint a termékek többségét csak gyógyszertárban lehet majd árusítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.