Négy évet vesz el a dohányzás az embertől

A hetvenes éveikben járó dohányosok átlagosan négy évet veszítenek, ha nem teszik le a cigarettát.

tt
2013. 09. 07. 0:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A brit köztisztviselők egészségi állapotát felmérő, hosszú távú vizsgálat, az úgynevezett Whitehall Study adatai alapján szakemberek kimutatták, hogy 50 százalékkal magasabb volt a többféle szív- és érrendszeri megbetegedés okozta elhalálozás kockázata a 66-97 éves dohányos és volt dohányos férfiak körében, mint a sosem cigarettázók esetében.

Ám azok esetében, akik leszoktak a dohányzásról, csak 15 százalékkal emelkedett a kockázat a füstmentesen élőkhöz képest. Azok esetében, akik már több mint 25 évvel korábban felhagytak a dohányzással, az említett betegségek kockázata nem emelkedett a nem dohányzókéhoz képest.

A volt dohányosok magasabb halandósága a rák és a tüdőbetegségek számlájára írható. Az adatokat életévekre átszámítva a hetvenes éveikben járó dohányosok átlagosan négy évet veszítenek, ha nem teszik le a cigarettát – mutatta ki a kutatás.

Meglepő eredményre jutott egy másik tanulmány, amely kilenc ország több mint 13 ezer páciensénél vizsgálta két éven át, mennyire esik vissza a szívinfarktus kockázata azoknál, akik leszoknak a dohányzásról. A volt dohányosoknál akkor is csökken a rizikó, ha a szívkoszorúerek füst okozta károsodásai nem szűntek meg. A dohányzók esetében azonban kétszer akkora az infarktuskockázat, mint a nem dohányzóknál.

„Most azt kell megvizsgálnunk, hogy a dohányzást abbahagyók ereinek károsodása hosszabb távon okoz-e problémákat. Azt is tisztázni kell, mekkora szerepet játszik az elszívott cigaretták száma, és a leszokás után mennyi idő alatt áll vissza a kockázat a normális mértékre” – magyarázta James Min, a New York-i Presbiteriánus Kórház és Weill Cornell Orvosi Egyetem kutatója, a tanulmány szerzője.

A tanulmányokról az Európai Kardiológiai Társaság (ESC) szerdán véget ért amszterdami kongresszusán számoltak be a kutatók.

Ha az idős nők leszoknak a dohányzásról, mérséklődik számukra a szívbetegségek kockázata – állítja egy amerikai tanulmány.

 

A dohányfüst úgy hat a patkánymagzatok agyának fejlődésére, hogy a kifejlett állatok nagyobb valószínűséggel válnak függő személyiséggé.

 

Hangüzenetet játszanak le kinyitáskor a cigarettásdobozok – a Stirlingi Egyetem kutatóinak találmánya ily módon igyekszik a dohányzókat lebeszélni a rágyújtásról.

 

A világ 41 országában 7,4 millió ember életét menthetik meg 2050-ig a dohányzásellenes állami intézkedések amerikai kutatók szerint.

 

Az elektromos cigaretta károsabb lehet, mint a kiváltani kívánt káros szenvedély – hívták fel a figyelmet a kutatók korábban.

 

Magyarországon évente egy kisvárosnyi ember veszti életét a dohányzás miatt kialakuló betegségekben.

 

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.