A brit köztisztviselők egészségi állapotát felmérő, hosszú távú vizsgálat, az úgynevezett Whitehall Study adatai alapján szakemberek kimutatták, hogy 50 százalékkal magasabb volt a többféle szív- és érrendszeri megbetegedés okozta elhalálozás kockázata a 66-97 éves dohányos és volt dohányos férfiak körében, mint a sosem cigarettázók esetében.
Ám azok esetében, akik leszoktak a dohányzásról, csak 15 százalékkal emelkedett a kockázat a füstmentesen élőkhöz képest. Azok esetében, akik már több mint 25 évvel korábban felhagytak a dohányzással, az említett betegségek kockázata nem emelkedett a nem dohányzókéhoz képest.
A volt dohányosok magasabb halandósága a rák és a tüdőbetegségek számlájára írható. Az adatokat életévekre átszámítva a hetvenes éveikben járó dohányosok átlagosan négy évet veszítenek, ha nem teszik le a cigarettát – mutatta ki a kutatás.
Meglepő eredményre jutott egy másik tanulmány, amely kilenc ország több mint 13 ezer páciensénél vizsgálta két éven át, mennyire esik vissza a szívinfarktus kockázata azoknál, akik leszoknak a dohányzásról. A volt dohányosoknál akkor is csökken a rizikó, ha a szívkoszorúerek füst okozta károsodásai nem szűntek meg. A dohányzók esetében azonban kétszer akkora az infarktuskockázat, mint a nem dohányzóknál.
„Most azt kell megvizsgálnunk, hogy a dohányzást abbahagyók ereinek károsodása hosszabb távon okoz-e problémákat. Azt is tisztázni kell, mekkora szerepet játszik az elszívott cigaretták száma, és a leszokás után mennyi idő alatt áll vissza a kockázat a normális mértékre” – magyarázta James Min, a New York-i Presbiteriánus Kórház és Weill Cornell Orvosi Egyetem kutatója, a tanulmány szerzője.
A tanulmányokról az Európai Kardiológiai Társaság (ESC) szerdán véget ért amszterdami kongresszusán számoltak be a kutatók.
Ha az idős nők leszoknak a dohányzásról, mérséklődik számukra a szívbetegségek kockázata – állítja egy amerikai tanulmány.
A dohányfüst úgy hat a patkánymagzatok agyának fejlődésére, hogy a kifejlett állatok nagyobb valószínűséggel válnak függő személyiséggé.
Hangüzenetet játszanak le kinyitáskor a cigarettásdobozok – a Stirlingi Egyetem kutatóinak találmánya ily módon igyekszik a dohányzókat lebeszélni a rágyújtásról.
A világ 41 országában 7,4 millió ember életét menthetik meg 2050-ig a dohányzásellenes állami intézkedések amerikai kutatók szerint.
Az elektromos cigaretta károsabb lehet, mint a kiváltani kívánt káros szenvedély – hívták fel a figyelmet a kutatók korábban.
Magyarországon évente egy kisvárosnyi ember veszti életét a dohányzás miatt kialakuló betegségekben.