A vesék károsodása nagyon sokáig tünetmentes, és az elsőként jelentkező tünetek sem utalnak feltétlenül egyértelműen a vesék károsodására.
A korai stádiumú krónikus vesebetegségben szenvedő emberek nagy többsége tünetmentes. A legelső tünetek közé tartozik, hogy az illető gyengének érzi magát, fásult és könnyen elfárad, előfordulhat alvászavar, fejfájás, zavart gondolkodás, és emelkedhet a testhőmérséklet. Csökken az étvágy, az ételeknek pedig szokatlan íze lesz, a száj nyálkahártyája begyulladhat.
Súlyos, akár visszafordíthatatlan károsodást okozhatnak az étrend-kiegészítők, a testépítésre használt szerek és a gyógynövények. Mindenképpen tájékozódjunk, mielőtt használnánk ezeket.
Még a legrosszabb ellenségünknek sem kívánná senki a vesegörcsöt. Na, de hogy alakul ki a gyötrelmes szenvedés okozója, a vesekő? Hogyan lehet tenni ellene, és milyen kezelési lehetőségek vannak?
Utalhat vesekárosodásra az emelkedő vérnyomás, a bőr szárazsága, a testszerte jelentkező viszketés, a vizelet mennyiségének csökkenése vagy éppen növekedése, esetleg az éjszaka jelentkező rendszeres vizelési inger. Tünet lehet a rendszeres hányinger, hányás, különösen reggel. Hasmenés is előfordul, illetve ha úgynevezett zsákvese miatti veseelégtelenség alakul ki, akkor a vesék görcsös fájdalma jelentkezhet, illetve vér lehet a vizeletben.
Többen tapasztalnak csökkent szexuális aktivitást, libidócsökkenést. A bokák és a lábak vizesedése, bedagadása, reggelre a szem környékének bedagadása, légszomj, mellkasi fájdalom, izomgörcsök és rángások megjelenése is figyelmeztető jel lehet.
Egyértelműbb tünet, ha bőrpigmentálódás jelentkezik, tehát festékes foltok figyelhetőek meg, illetve véraláfutások alakulnak ki.
Az a tapasztalat, hogy a dialízisprogramba kerülők csaknem 70 százaléka évek óta fennálló panaszai ellenére sem tudja, hogy a veséi súlyosan károsodtak, ezért őket váratlanul éri, hogy veseelégtelenség alakult ki. Szakemberek épp ezért nem győzik eléggé hangsúlyozni, hogy nemcsak a kockázattal élők (magas vérnyomásos, cukorbeteg emberek, elhízottak, dohányzók, 50 év felettiek), hanem a magukat egészségesnek gondolók esetében is szükség van rendszeres laborvizsgálatra, hogy a vesék állapota ellenőrizhető legyen.
A vesebetegségekkel kapcsolatban további információkat olvashat a Nemzeti Veseprogram honlapján.