Az energiaital-fogyasztás korlátozásának lehetőségét vizsgálja a gyerekeknél, tinédzsereknél az Egészségügyért Felelős Államtitkárság a Penzcentrum.hu értesülései szerint. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma a Penzcentrum.hu-hoz eljuttatott állásfoglalása szerint legelőször az energiaital meghatározása lenne fontos ahhoz, hogy korlátozásról egyáltalán beszélni lehessen.
Mint ismert: a Népegészségügyi termékadó bevezetését követően – hogy az adófizetést elkerüljék – sok cég trükközni kezdett az összetétellel. Egyre többféle termék közül választhatnak a fiatalok, ráadásul az összetevők is igen sokfélék, nem ritka, hogy 17-20 alapanyag is megtalálható egy-egy energiaitalban, ami megnehezíti a vizsgálatot és hatásának felmérését – számol be a lap.
„Az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) 2010-es felméréséből kiderült, hogy a 10 és 14 év közötti gyerekek egyötöde energiaitalt iszik reggelire. Pedig ezek fogyasztása nem veszélytelen. 2011 novemberétől minden olyan fiatalkorúakat érintő egészségügyi ellátást jelenteni kell a népegészségügyi intézeteknek, ami az energiaital-fogyasztással összefügg. Ez alapján 2014 áprilisáig a rosszullétekkel érintett 358 fő 74 százaléka 18 év alatti fiatal, akik között 8–10 éves korú kisgyermek is előfordult” – írja a lap. A Penzcentrum.hu teljes cikkét ide kattintva érheti el.
Az energiaital az elmúlt 18 év alatt prémiumkategóriás ajzó nedűből a hétköznapi élet része lett. Vajon miképpen hat a fejlődésben lévő szervezetre a rendszeres fogyasztása, és okozhat-e függőséget?
Egy év alatt 123 embert kellett túlzott energiaital-fogyasztás miatt kórházba szállítani. Egy haláleset is előfordult, s bár közvetlen összefüggés nem volt kimutatható, az energiaital-fogyasztás hozzájárulhatott a halál bekövetkeztéhez – olvasható az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) szerdai közleményében.
A koffeintartalmú energiaitalok felerősítik a szívizom-összehúzódásokat – állapította meg egy kis létszámmal végzett német kutatás.
A koffein fogyasztása lassíthatja a fiatalok agyfejlődését – hívták fel a figyelmet svájci kutatók az állatkísérleteik során kapott eredményekre. Mindez azért fontos, mert a gyerekek és fiatalok fogyasztotta koffein mennyisége több mint hetven százalékkal emelkedett az utóbbi harminc évben, a növekedés pedig mindenekelőtt a koffeintartalmú energiaitalok számlájára írható.