Jó hír viszont, hogy a meddőség odafigyeléssel, egyszerű módszerekkel és modern készítményekkel sok esetben megelőzhető és kezelhető. Egyes kutatások szerint az esetek ötven százalékában a pszichológus is képes orvosolni a problémát, ez is azt mutatja, hogy a meddő pároknak óriási segítség lenne, ha többféle szakértőből (pszichológus, nőgyógyász, urológus, akár gazdasági szakember) álló, úgynevezett multidiszciplináris (több tudományt érintő) csoport foglalkozna velük. Látván a szomorú magyar valóságot: egy betegre alig jut idő a legtöbb rendelésen, ez egyelőre – a kerekasztal-beszélgetést moderáló Jakupcsek Gabriella kifejezésével élve – csak „futurisztikus elképzelés” marad.
Bár Magyarországon minden ötödik pár küzd meddőséggel, ez a problémakör még mindig csak kis szelete a nagyon mély társadalmi problémákra visszavezethető drámai népességfogyásnak. A drámai nem túlzás, ugyanis az úgynevezett teljes termékenységi arányszám (ami azt mutatja, hogy egy nő átlagosan hány gyermeket vállal) 1,4-re csökkent Magyarországon – emelte ki Makay Zsuzsanna, a KSH Népességtudományi Kutatóintézet tudományos titkára. Véleménye szerint ha ez a szám 1,3 alá esik, a népességfogyás sok esetben megfordíthatatlanná válik, innen már „a nemzet felemelkedése” nagyon nehéz. Ideális esetben ez az arányszám 2-2,1 körül kellene hogy legyen. A helyzetet tovább nehezíti, hogy Magyarországon egyre kevesebb a szülőkorban lévő nő – a rendszerváltás óta 200 ezerrel esett a számuk –, ami azt jelenti, hogy a születésszám „feljebb tornázásához” nekik még több gyermeket kellene vállalniuk.
Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!