Rejtélyes triplázás: bunda a borversenyen?

Természetesen szó sincs ilyesmiről, a Piarista Bor megmérettetés vakkóstolásos, így nyert harmadszor már a Nyári Pincészet.

2014. 12. 11. 14:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nyári Pincészet 2012-es Szent György-hegyi hárslevelűje nyerte a Piarista Bor elnevezésű 2014-es versenyt. Az eredményhirdetéskor többen összenéztek a szerzetesrend Március 15-e téri iskolájának tárgyalótermében, hiszen régi ismerőst köszöntöttek a győztes személyében: Nyári Ödönt. Mielőtt bárki azt hinné, hogy „rá volt kiírva a verseny”, fontos tisztázni, hogy a szakértő zsűri – dr. Rohály Gábor zsűrielnök, Niszkács Miklós, a Magyar Bor Akadémia elnöke, dr. Freund Tamás agykutató, Nyeste Pál, a kanizsai piarista gimnázium elnöke és dr. Oberfrank Ferenc, a Piarista Diákszövetség elnöke – nem véletlenül adja a nevét ennek az évről évre körülbelül hatvan borászatot megszólító vakkóstolásos versengéshez.

Tudniillik – mint ez az eredményhirdetéskor elhangzott – az a nedű, amely a katolikus szentmisének a „fizikai hátterét” adja, és mindennapjaink vidítója is, hatalmas ívet ír le az ember életében, és világos, hogy ehhez méltó borok kellenek. Rohály Gábor ehhez hozzátette, az aspiránsok közt gyakorlatilag nem volt olyan, amelyre a kóstoláskor azt mondhatták: „Hogy merték ezt beküldeni?”

A szerzetesség évében egyébként méltán fontos rámutatni a szerzetesrend e tevékenységére is. Azért „is”, mert a piaristák fő profilja ugyan évszázadok óta a gimnáziumi oktatás (kecskeméti és váci iskolájuk egyaránt idén 300 esztendős), ma már – jegyezte meg hálaadó szándékkal Labancz Zsolt tartományfőnök – az óvodától a felsőoktatásig jelen vannak a nevelésben, egyetemi szakkollégiumuk is van, a Sapientia Hittudományi Főiskolát pedig együtt üzemeltetik a ferencesekkel és a bencésekkel. „Ma azt mondhatjuk, a piarista bor unikum. A rend 37 országban van jelen, bora mégis csak Magyarországon van” – tette hozzá Zsolt atya.

Való igaz, a bencések nagyüzemben készítenek bort – ki ne tudna a pannonhalmai borkészítésről –, a piaristáknak ma már nincsenek szőleik. Régen, a szőlőgyilkos kommunisták előtt ez is másképpen volt, erről bővebben ITT olvashat. Nem egy eset volt rá, hogy szőlőbirtok nélkül az iskolalétesítés is lehetetlen lett volna.

„A Piarista Bor nem gazdasági vállalkozás, amelytől a rend pénzeket remél – vette át a szót Hernády Zsolt történész, a verseny ötletgazdája –, itt évről évre egy-két ezer palackról van szó, amelyet a rend címerével és a verseny nevével címkéznek fel.”

A győztes Nyári Ödön harmadszor vehette át az oklevelet – és természetesen a borai forgalmazásáért járó pénzt – a szerzetesrendtől, ugyanis 2008-as szürkebarátja, 2009-es kéknyelűje után diadalmaskodott a 2012-es hárslevelű, amelyről bővebben keretes írásunkban olvashat.

Az MNO-t már harmadszor hívták meg a 2009-ben indult borverseny eredményhirdetésére, egyik alkalommal sem kellett csalódnunk: 2012-ben Fogl János hihetetlen módon úgy nyert egy bikavérrel, hogy előző évben egy 2009-es tokaji Darázskő furminttal diadalmaskodott. 2013-ban pedig egy koleszteringyilkos borházasítás ért oklevelet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.