Ezért nagyon súlyos árat kell fizetni

Ha kizárólagossá válik a személytelen kapcsolatok mechanizmusa, annak ára emberségünk és annak a képességünknek lassú, de biztos elveszítése, hogy bármikor képesek vagyunk más emberek helyzetébe belehelyezkedni, s így akár segítségükre is sietni.

Muki
2013. 09. 25. 10:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az újmédiának az emberi kommunikációra gyakorolt hatásáról olvastam egy kiváló cikket itt minálunk, a portálunkon.  E blog is többször pedzegette, persze nem feltalálva a spanyolviaszt, hogy jelentős változásoknak vagyunk tanúi – s akár elszenvedői is. Az a divatos alapállás, hogy az új eszközök – éppen amiatt, hogy folyamatos jelenlétet és kapcsolatteremtési lehetőséget biztosítanak – és a digitális világ közelebb hozza egymáshoz az embereket, s ezen keresztül nem hagyja felmorzsolódni a közösségeket. Sőt, újakat hoz létre és így épül a szép és boldog új világ. Mindezt, engedelmükkel, részben vitatnám. Először is: egyáltalán nem vagyok technológiaellenes. Kifejezetten érdekesnek s egyben félelmetesnek tartom, hogy a világ egyre újabb és újabb dimenziói férnek bele akár egy telefonba is és bizonyos szempontból az élet is könnyebb, mint 250 éve.

Viszont a nagy kérdés számomra mégis csak az, hogy ezért mit adunk cserébe. Mert ezzel odavész az intimitás, a bizalom és az az érzet, hogy tartozom valakihez. Ha kizárólagossá válik a személytelen kapcsolatok mechanizmusa, annak ára emberségünk és az a képességünk lassú, de biztos elveszítése, hogy bármikor képesek vagyunk más emberek helyzetébe belehelyezkedni, s így akár segítségükre sietni.

„A villámgyors, újmédia-kommunikáció azonban nem készít fel kielégítően a személyes jelenléten alapuló társas helyzetekre. ( ) egészen másképp viselkedik a kommunikáló fél, hogyha névtelen maradhat, ha elleplezheti kilétét, hiszen így »nem viszi a bőrét a vásárra«. Más dinamikák uralkodnak a szemtől szembeni beszélgetésben, amelyben önmagunkat is megfigyelő kölcsönös igazodási folyamat zajlik. Ennek sikeres és jó benyomást keltő kivitelezéséhez a családban, az iskolában, a szocializáció során elsajátított társas készségek szükségesek. ( ) ebből következően a mai a fiatalok új kihívásokkal néznek szembe. Nekik a hagyományos kommunikációs helyzeteket kell »újratanulniuk«, elsajátítva a benyomáskeltés koordinált és helyzethez illő képességeit, magatartásformáit a változó intézményi környezetben. A globális, digitális, folytonos kommunikáció, amikor mindenkihez ugyanúgy »beszélünk«, erre nem készít fel, pedig felnőtt életünk, munkánk sikere múlhat a kiművelt kommunikációs viselkedésen.”

Sokszor leírtam már ezt e blogon is, illetve számtalan személyes vitám is volt ebben a kérdésben, mivel a félelmeim – amik persze a világ folyásán semmit sem változtatnak – az idézett sorokban is beigazolódni látszanak.

A személyközi kommunikáció a legbonyolultabb interakció, ahol a kimondott szó hatása eltörpül amellett, hogy közben mit üzen a test, vagy éppen a metakommunikációs szituáció. Azok a készségek, amelyek sikeressé tehetik az embert a szociális életben, nem megvehető és nem „letölthető” termékek. Kőkemény tanulási folyamat, amelyet a sokat szidott család intézménye keretein belül lehet a legjobban elsajátítani. A helyzet kétségtelenül nehéz; míg néhány évtizede a szocializáció folyamatába igen kevés eséllyel szóltak bele külső tényezők, manapság elég lehet egy internetkapcsolat és a gyerekekkel kellően nem foglalkozó szülők együttes megléte. Tessék megsértődni, de ilyen is van dögivel – mennyivel könnyebb nézni a sok szart a tévében, mennyivel érdekesebb, hogy éppen ki kinek az ágyába feküdt bele.

Nem csupán arról van szó, hogy erodálódnak, berozsdásodnak azok a készségek, amelyek a jó szociális kapcsolatokhoz szükségek. Egy önmagával tisztában lévő, önreflexiós kapcsolatban élő embernek nincs mitől félnie, noha minden nap meg kell küzdenie azokkal, akik valamilyen mértékben alkalmatlanok a szociális életre. A gond a fiataloknál jelentkezik, mert a szükséges készségek ki sem alakulnak, mert alapmintának – ha nincsen megfelelő és értő kontroll – eleve olyan módok és képek vésődnek be, amelyek, hadd nem mondjam, teljesen érzéketlen, magukat a hús-vér világban kifejezni képtelen generációkat eredményeznek, olyanokat, amelyek alapkérdéseket sem tudnak feltenni. Száz példát is tudnék írni. Előjelek vannak bőven, miközben azt hisszük, hogy minden rendben van.

A Fejlövés-blog további posztjai.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.