Azzal a feltételezéssel indultam el a hiperekbe tervezett körutamra, hogy a korábbi évekhez hasonlóan most is átverik a magyar vásárlókat. Szilveszter idején a pezsgő rendkívül kelendő, több tízmillió palackkal fogyasztunk el. Ugyanakkor a magyar vásárló – ahogyan azt diplomatikusan meg szokták fogalmazni – árérzékeny, tehát az olcsóbb pezsgőket keresi. Erre utaznak az átverésre szakosodott külföldi gyártók és kereskedők.
Korábban már írtunk arról, hogy egyáltalán nem mindegy, mi gyöngyözik a pohárban, valamint a pezsgők fajtáiról és azok készítési technológiájáról is. Most megnéztük, mi kapható az üzletekben.
Nem kellett csalódnom, a trükk ügyes, és az átverés teljes. A vásárló boldogan távozik a boltból, mert úgy gondolja, hogy 5-600 forintért sikerült egy jó pezsgőt vennie, pedig a szatyorban nem is az van.
A buborékokban gazdag boroknak van ugyanis egy másik, sokkal egyszerűbb, egyáltalán nem nemes fajtája, ez a habzó bor, vagy gyöngyöző bor. És ez nem pezsgő (a pezsgő ugyanis másoderjedéssel készül, ami történhet a palackban, vagy tartályban is). Ez egyszerűen bor, feldúsítva némi szén-dioxiddal. (Érdemes megjegyezni, hogy az igazán értékes habzó borok úgy készülnek, hogy az erjedés folyamán létrejövő szén-dioxid-buborékok egy részét az ügyes borászok megőrzik a borban, de ez elég macerás feladat.)
Az átverés első lépése, hogy ezt a bort nem sima, hanem pezsgőspalackba töltik, pezsgőt idéző címkével látják el, tehát messziről teljes a megtévesztés, mert a polcon úgy mutatja magát, mintha pezsgő lenne. De nem az.
Ha megnézzük a címkét, akkor – szerencsésebb esetben – megtaláljuk rajta a habzó bor német vagy olasz megfelelőjét (schaumwein, illetve vino frizzante, vagy prosecco, vagy spumante), de vannak gyártók, akik egy nagyívű gondolattal ezt le is hagyják.
A titok nyitja, mint megannyi más esetben, az apró betűs részben rejlik. Az úgynevezett hátcímkén a gyártónak pontosan fel kellene tüntetnie a termék nevét, kategóriáját. Nos, az olcsóbb külföldi pezsgőkön mostanában általános jelenséget lehetett megfigyelni: ott le is írják, hogy a palackban pezsgő van.
De csak a magyar részben. A pofátlanság odáig terjed, hogy a magyar pezsgő elnevezés mellett lengyelül, csehül, szlovákul, románul, vagy horvátul pontosan leírják, hogy ez a termék habzó bor.
Vérlázító, hogy a magyar vásárlókat – és az illetékes magyar hatóságot is – ennyire hülyének nézik.
Hogy miért lehet ezt mégis megtenni?
Nos, azért, mert az Európai Unióban készült borászati termékeket nem kell bevizsgáltatni a magyarországi forgalomba hozatal előtt. Ellentétben a magyar borokkal és pezsgőkkel, amelyek szigorú labormunkák alapján elvégzett és borjogi ellenőrzésen mennek át. Így egy magyar borászatnak esélye sincs arra, hogy a fenti átverést eljátssza. A külföldinek is csak addig, míg a borfelügyelők le nem emelnek egy palackot a polcról, és meg nem nézik annak hátcímkéjét. Ezúton is szeretnénk arra biztatni a Nébih Borászati Igazgatóságának munkatársait, hogy vegyik górcső alá ezeket a megtévesztő termékeket, és védjék meg az átveréstől a magyar fogyasztókat. Egyben megvédhetik a tisztességes magyar borászok piacát is.
Felvetődik a kérdés, miként védheti magát a fogyasztó ettől az átveréstől?
Nagyon egyszerűen. Egyrészt, lehetőleg válasszon magyar pezsgőt az ünnepekre. A palackon azt írja, pezsgő, így nyugodt lélekkel leveheti a polcról, és biztos lehet abban, hogy a palackban pezsgő van. 1000 forint alatt is bőséges választékot talál a hazai pezsgőkből.
Ha már mindenképpen külföldi pezsgővel szeretne szilveszterkor koccintani, készüljön fel alaposabban, mert kicsit drágább lesz. Csak olyan termékben bízzon meg, amelyen egyértelműen megtalálja a pezsgő szót, a gyártó nyelvén, a fő címkén. Németül SEKT, franciául CHAMPAGNE, olaszul SCIAMPAGNE (vájt fülűeknek FRANCIACORTA, de aligha kapható hiperekben), spanyolul CAVA. Ébresszen gyanút, ha ez nincs feltüntetve, de adjuk meg az esélyt, hogy a hátcímkén esetleg ott lesz a bűvös szó. Ha ott sincs, akkor kész a csapda, amibe könnyen belesétálhatunk.
Ne hagyják magukat átverni! Koccintsanak hát igazi pezsgővel a szerencsés, sikeres, boldog 2015-ös évre!