Szilveszter: hogyan válasszunk jó pezsgőt?

A pezsgők három gyártási technológiájából kialakuló három alapvető minőségi kategóriát az árak ismeretében viszonylag könnyű behatárolni.

Pósa Árpád
2012. 12. 30. 11:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egész rövid pezsgőtanfolyamot kell csak végighallgatni ahhoz, hogy az alapismereteket megszerezzük. Mindenekelőtt a pezsgő elsősorban pezseg, noha gyöngyözik és habzik is, de a gyöngyöző bor és a habzóbor egészen más, nem pezsgő. Ne feledjük, ha tényleg jó pezsgővel szeretnénk koccintani, akkor az csak palackban erjesztett és palackban érlelt pezsgő lehet. A többi ugyan kíméli a pénztárcát, de nem véletlenül.

Háromféle módon készül a pezsgő

Kezdjük tehát a kályhánál. A pezsgő a bor cukrozása révén elért másoderjesztéssel és ezt követő érleléssel készült, természetes szén-dioxidot tartalmazó ital. Adott tehát egy alapbor, amibe bor és cukor oldata, valamint élesztő kerül. És itt máris szétválik az út:

 

Az ár szinte mindent elmond

A pezsgők ára közötti alapvető különbséget tehát a készítés technológiája alapozza meg. A termelő, a szőlő fajtája, a hagyomány, a márkanév persze még sokat dobhat az áron. De az biztos, hogy nagyjából 2000 forintért már olyan minőségű pezsgőt lehet vásárolni, ami közelebb lesz a több 10 000 forintoshoz, mint az 500 forintoshoz. Mondhatni, kis lépés a pénztárcánknak, nagy lépés az ízlelőbimbóinknak. És nem hosszú lépés.

Kerüljük a pezsgőnek látszó tárgyakat

Szilveszter előtt elárasztják a piacot a rendkívül olcsó, pezsgőnek látszó, elsősorban külföldi italok. Az eredeti címke mellett kötelezően a palackon kell lennie egy kisebb, magyar nyelvű címkének is. Ezen az egyszerű kis fehér címkén lesz a lényeg, mert itt – elvben – nem lehet félrebeszélni. A habzó- vagy gyöngyöző bort annak kell nevezni magyarul. Mert a díszes, címeres, arannyal gazdagon behintett főcímkén a frizzante, a sparkling vagy egyéb furmányos, megtévesztő elnevezések könnyen félrevezetik a vásárlót. A legfontosabb különbség, hogy ezek nem pezsgők, hanem borok, amelyekben vagy maradt egy kis szén-dioxid az első és egyetlen erjedésből, de még valószínűbb, hogy mesterséges szén-dioxidot nyomtak bele.

Száraz vagy édes?

A pezsgős palackok címkéin érdemes még megfigyelni a pezsgő cukortartalmát, azaz édességi fokát jelző, többnyire francia kifejezéseket, hogy megtalálhassuk a magunk, illetve a barátaink ízlésének legmegfelelőbbet. Az elhivatott pezsgőbarátok a száraz (azaz brut, esetleg dry vagy sec) nedű mellett teszik le a voksukat, de szégyenkezés nélkül választhatunk a félszáraz (azaz demi sec) vagy az édes (azaz doux) pezsgőt is. A lényeg, hogy kortyoljunk a csillagokból és élvezzük is azt. Egészségünkre!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.