Rákosi tekintete és sok-sok dolgozó a sportuszodában

Milyen volt az élet régen a Nemzeti Sportuszodában? A 30-as, 40-es, 50-es és 60-as évek fotóiból válogattunk.

Kovacsik Ágnes
2016. 04. 11. 17:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda, Magyarország első fedett uszodája mostanság gyakran meglehetősen negatív kontextusban kerül a hírekbe Kiss László nagy vihart kavart, évtizedekkel ezelőtti ügye kapcsán. Ennek apropóján Aczél Endrétől, a Népszabadság most már csak volt újságírójától azt is megtudhattuk, hogy legalábbis a hatvanas években a sportuszoda a csajozó úszók vadászterülete volt, és hogy „a vadászat vég nélkül folyt, és nem eredménytelenül”.

Így volt-e vagy sem, a mai nap talán érdemes egy másik dátumra is figyelni a Hajós vonatkozásában: százhúsz évvel ezelőtt, 1896. április 11-én alig másfél perccel a startpisztoly eldördülését követően a tizennyolc éves Hajós Alfréd megszerezte a magyar sporttörténelem első olimpiai bajnoki címét. A magyar sport legendája azonban nemcsak az úszásban alkotott maradandót: a Margitszigetre tervezett első fedett úszócsarnokot az ő tervei alapján kezdték el építeni 1930-ban. Cikkünkben a Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda történetének egy-egy szeletét villantjuk fel korabeli fényképek segítségével. (A fotókat a Fortepanról és az MTI archívumából válogattuk.)

A legendás magyar úszóról szól a Magyar Nemzet Tollhegyen rovatában Pilhál György hétfői írása is. „Vajon megfilmesítik-e egyszer annak a fiatalembernek a történetét, aki százhúsz esztendeje e napon elsőként ért célba a százméteres gyorsúszás mezőnyének versenyzői közül a görögországi Pireusz-öböl tizenkét fokos tengervizében?” – kérdezi a szerző.

Tavaly április 11-én hosszabb cikkben emlékeztünk meg Hajós Alfrédről. Írásunkat itt olvashatja.

A Guttman Arnold néven szegény, zsidó családban felnőtt Alfrédot édesapjának tragikus halála terelte a víz közelébe. Még csak tizenhárom éves volt, amikor a családfőt a Duna hullámai örökre elragadták, ezután kezdett el a fiú komolyabban foglalkozni az úszással. 1894-ben a Magyar Úszó Egyesülethez csatlakozott, hogy kipróbálja magát. Két évvel később pedig az Athén melletti Zea-öböl jéghideg vízében 100 méter és 1200 méter gyorson is elsőként ért célba. Győzelméhez a görög trónörökös is gratulált, a lapok pedig a magyar delfinként emlegették.

Hajós Alfréd az ép testben ép lélek szellemét követve a Műegyetemen folytatott építésztanulmányokat, 1907-ben nyitott saját irodát, ahol szecessziós, majd eklektikus stílusban alkotott. A közmegbecsülésnek örvendő sportember még 1924-ben is elhódított egy olimpiai elsőséget, mivel a Lauber Dezsővel közösen készített budapesti stadiontervüket a legjobbnak ítélték a párizsi olimpia szellemi versenyén.

1929-ben a Magyar Királyi Vallás- és Közoktatásügyi Minisztérium pályázatot írt ki fedett uszoda építésére. A sportág kívánalmait jól ismerő Hajós terve meggyőzte a minisztériumot, így 1930-ban elkezdték a 33 méter hosszúságú és a 18 méter széles medencét is magába foglaló uszoda építését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.