Azzal korábban is sokan tisztában voltak, hogy a Demján Sándor tulajdonában lévő Trigránit Fejlesztési Zrt. a mélyülő gazdasági válság közepette is a hazai ingatlanpiac zászlóshajója, arra viszont talán kevesebben tippeltek volna, hogy az év ingatlanértékesítési üzletét is a vállalkozó cége kötötte. A PR-cirádákat hanyagolva, a tények talaján maradva sem túlzás kijelenteni: a 45 milliárdos tétel nagyjából 50 százalékkal növelte a hazai ingatlantranzakciós volument.
Az amerikai Heitman European Property Partners kedden bejelentette, hogy 74 százalékos tulajdonrészt vásárolt a Trigránit által üzemeltetett Millennium Tower 4 irodaépületében. A Petőfi- és a Rákóczi-híd között a pesti oldalon elterülő épületegyüttes legnagyobb bérlői között ott van a Morgan Stanley, a Vodafone és a Nestlé is. A majd 24 milliárd dolláros portfóliót kezelő Heitmannak komoly ingatlanérdekeltségei vannak Amerikában, Ázsiában és Európában is.
Csökkentek a költségek
– A Trigránit az év üzletének megkötésével ünnepli a karácsonyt – fogalmazott Demján Sándor kedden a Westend Hilton Hotelben. – Mindig nyitottak voltunk a világ felé, így kerültünk az európai ingatlanbefektetők legkomolyabb prominensei közé az elmúlt 14 év során.
A Trigránit elnöke röviden bemutatta a vállalat múltját és érintette a jelent is. Kifejtette: a gazdasági krízis hatására a Trigránitnak is csökkentenie kellett a költségeket, viszont leszögezte, a válságokból mindig is két szektor tudta kiemelni a piacokat, a bankok és az ingatlanbefektetők. Demján Sándor nem értett egyet azzal a vélekedéssel, miszerint a világválságot a tengerentúli ingatlanpiac idézte elő.
Az elmúlt évek kormányai eladósították az országot, ez is hozzájárult ahhoz, hogy Magyarországnak mostanában nincs jó híre külföldön. – Ha hitelből vacsorázom, akkor legközelebb már csak a kefírre futja majd – jellemezte a hazai körülményeket az elnök, és hozzátette: a Széll Kálmán-terv bejelentésekor biztossá vált, hogy Magyarország előtt egyetlen kitörési lehetőség áll, és ez nem más, mint a növekedés. Annyi bizonyos, hogy a közép-európai piacnak a jelen helyzetben jóval nagyobb esélye van a felemelkedésre, mint Nyugat-Európának – vélte.
Milliárdos tervek
– A Duna-partnak azon szakasza, ahol a Millenniumi városközpont található, kulturális, idegenforgalmi szempontból is elsőrangú. A célunk, hogy néhány éven belül itt épüljön fel Budapest irodaközpontja – hangsúlyozta a vállalkozó. Éppen ezért a Trigránit itt nem áll meg a fejlesztésben, amit jól bizonyít a következő évek üzleti terveiben szereplő 4 milliárd eurós ingatlancélú befektetés. Megjegyezte: a bankok nélkül nem valósult volna meg a fejlesztés. Az OTP, a K&H és az MKB Bank is komoly hitelösszeget kínált az építkezéshez.
2010 az egyik legjobb éve volt a Trigránitnak: a vállalat mintegy 100 millió forintnyi osztalékot tudott szétosztani a tulajdonosok között. A hazai ingatlanszakma szurkolt a vállalatnak, hogy ez az üzlet megvalósuljon. – Vészhelyzetben érezhettük az együttműködést, erre büszkék vagyunk – emelte ki Demján Sándor, majd átadta a szót az „igazi góllövőnek”. Török Árpád elmondta, az, hogy a Trigránit az év ingatlanfejlesztője lett, csak hab a tortán. – A Heitmannal folyó tárgyalások során sokszor rezgett a léc, de végül sikerült megegyezni. Ez nekünk és a magyar gazdaságnak is fontos volt, ezért köszönet jár mindenkinek, aki részt vett a megvalósításban – jelentette ki a Trigránit vezérigazgatója.
– Az én szerepem az lesz, hogy nemzetközivé tegyem az igazgatást – vette át a szót Philip Mark Evans, a Trigránit Management Zrt. frissen kinevezett vezérigazgatója. A szakember humorosan úgy fogalmazott, örül, hogy már nem Görögországban dolgozik a Cushmen & Wakefieldnél. A Bulgáriában, Cipruson, Nagy-Britanniában és Dubajban is megforduló Evans elmondta, korábbi munkatapasztalata adja majd az alapját a cél valóra váltásának. A külső ügyfélbázis fejlesztése is fontos lesz – hangsúlyozta.
Szálloda, lakás és kongresszusi központ is épülhet
Demján Sándor kérdésre válaszolva kifejtette: a Művészetek Palotája mellé szeretnének majd egy kongresszusi központot is felhúzni, hiszen a kongresszusi turizmus nagyon jövedelmező üzletág. Nem zárta ki, hogy a beruházáshoz kapcsolódóan egy szállodát is épít majd a Trigránit. Hozzátette: ha nem kapnak külső segítséget, akkor az is elképzelhető, hogy a tervezett kongresszusi központ és szálloda helyett lakásokat húznak majd fel. Török Árpád az építkezéssel kapcsolatosan feltett kérdésre pontosított: a Trigránitba nem szállt be a Heitman, csupán tulajdonrészt vásárolt a Millenniumi irodaépületekben.
– A Trigránit nem Magyarországon szerzi meg bevétele döntő hányadát, és a célja továbbra is a nagyobb befektetések vállalása – szögezte le Demján Sándor. A cég orosz fejlesztéseivel elégedett volt, a kínai kapcsolatfelvételt firtató kérdésre pedig úgy reagált: ingatlanügyletről már tárgyaltak partnerekkel, sőt néhány városi fejlesztésről meg is született a megállapodás. – Kellenek a kínai befektetők Magyarországnak, nem szabad őket elutasítani – szögezte le.

Ezt mondta Orbán Viktor Gyurcsány lemondásáról és válásáról