A bodzai (buzau) bíróság június 29-én első fokon azt állapította meg, hogy a restitúciós bizottság jogtalanul juttatta vissza a Székely Mikó Kollégium épületét az Erdélyi Református Egyházkerületnek, mivel az épületegyüttest nem az egyház pénzéből, hanem nagyobb részben közadakozásból építették. A bíróság a visszaszolgáltató bizottság tagjait – Marosán Tamást, Markó Attilát és Silviu Climet – három-három évi szabadságvesztésre ítélte, és a református egyházat az államnak okozott kár címén 1,13 millió lej (76 millió forint) kifizetésére kötelezte. Az érintettek fellebbeztek a döntés ellen.
Az RMDSZ alelnöke marosvásárhelyi sajtóértekezletén felhívta a román újságírók figyelmét: nem csak magyar ügy az, ha egy egyházi ingatlant törvényesen visszaszolgáltató bizottság tagjait börtönbüntetésre ítélik és az ingatlant visszaállamosítják. Borbély rámutatott: a polgári bíróság is kimondta, hogy a visszaszolgáltatás jogszerű volt, a büntetőbíróság mégis börtönre ítélte a bizottság tagjait.
Veszélyes precedens
Borbély szerint a jogállamiság intézményét kérdőjelezte meg ez a döntés, amely ellen mindenkinek fel kell emelnie a szavát. „Ez a precedens azt jelentheti, hogy holnap-holnapután – és nemcsak magyar egyházi ingatlan esetében, hanem lehet ez akár ortodox, akár görögkatolikus egyház tulajdona – bármikor börtönbe csukhatnak embereket egy részrehajló és igazságtalan ítélet nyomán. És ami ugyanilyen fontos: az a visszaszolgáltatási folyamat, amelyet az RMDSZ kezdeményezett más pártokkal együtt – és több mint ezer ingatlant sikerült visszaszolgáltatni – leáll” – mutatott rá Borbély.
Hozzátette: a precedens azért is veszélyes, mert senki sem meri majd folytatni az államosított ingatlanok visszaszolgáltatását, ha bebizonyosodik, hogy börtön jár érte. Megjegyezte: azok, akik lépten-nyomon megkérdőjelezik, hogy mit tesz az RMDSZ a magyarságért, most láthatják, hogy tisztségviselőik a szabadságukat kockáztatták, amikor döntéseket hoztak.
Borbély közölte, hogy a sepsiszentgyörgyi demonstrációt az RMDSZ kezdeményezte az egyházakkal együtt, és az egyházak képviselőin kívül csak Kelemen Hunor, a párt elnöke és Tőkés László európai parlamenti képviselő mond rajta beszédet. Az RMDSZ tisztségviselője szerint a szombati sepsiszentgyörgyi demonstrációval nem ér véget a tiltakozás, hanem az október ötödikei fellebbezési tárgyalásig folytatódni fog.