A jogállamiság intézménye kérdőjeleződött meg

Az RMDSZ alelnöke arra kérte a román újságírókat, hogy ne hallgassák el a Mikó-ügyet és a szombatra meghirdetett demonstrációt.

KG
2012. 08. 30. 15:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bodzai (buzau) bíróság június 29-én első fokon azt állapította meg, hogy a restitúciós bizottság jogtalanul juttatta vissza a Székely Mikó Kollégium épületét az Erdélyi Református Egyházkerületnek, mivel az épületegyüttest nem az egyház pénzéből, hanem nagyobb részben közadakozásból építették. A bíróság a visszaszolgáltató bizottság tagjait – Marosán Tamást, Markó Attilát és Silviu Climet – három-három évi szabadságvesztésre ítélte, és a református egyházat az államnak okozott kár címén 1,13 millió lej (76 millió forint) kifizetésére kötelezte. Az érintettek fellebbeztek a döntés ellen.

Az RMDSZ alelnöke marosvásárhelyi sajtóértekezletén felhívta a román újságírók figyelmét: nem csak magyar ügy az, ha egy egyházi ingatlant törvényesen visszaszolgáltató bizottság tagjait börtönbüntetésre ítélik és az ingatlant visszaállamosítják. Borbély rámutatott: a polgári bíróság is kimondta, hogy a visszaszolgáltatás jogszerű volt, a büntetőbíróság mégis börtönre ítélte a bizottság tagjait.

Veszélyes precedens

Borbély szerint a jogállamiság intézményét kérdőjelezte meg ez a döntés, amely ellen mindenkinek fel kell emelnie a szavát. „Ez a precedens azt jelentheti, hogy holnap-holnapután – és nemcsak magyar egyházi ingatlan esetében, hanem lehet ez akár ortodox, akár görögkatolikus egyház tulajdona – bármikor börtönbe csukhatnak embereket egy részrehajló és igazságtalan ítélet nyomán. És ami ugyanilyen fontos: az a visszaszolgáltatási folyamat, amelyet az RMDSZ kezdeményezett más pártokkal együtt – és több mint ezer ingatlant sikerült visszaszolgáltatni – leáll” – mutatott rá Borbély.

Hozzátette: a precedens azért is veszélyes, mert senki sem meri majd folytatni az államosított ingatlanok visszaszolgáltatását, ha bebizonyosodik, hogy börtön jár érte. Megjegyezte: azok, akik lépten-nyomon megkérdőjelezik, hogy mit tesz az RMDSZ a magyarságért, most láthatják, hogy tisztségviselőik a szabadságukat kockáztatták, amikor döntéseket hoztak.

Borbély közölte, hogy a sepsiszentgyörgyi demonstrációt az RMDSZ kezdeményezte az egyházakkal együtt, és az egyházak képviselőin kívül csak Kelemen Hunor, a párt elnöke és Tőkés László európai parlamenti képviselő mond rajta beszédet. Az RMDSZ tisztségviselője szerint a szombati sepsiszentgyörgyi demonstrációval nem ér véget a tiltakozás, hanem az október ötödikei fellebbezési tárgyalásig folytatódni fog.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.