„A nagy átalakulást csak jó államok tudják végrehajtani”

A Muravidéken, Erdélyben, Kárpátalján, a Vajdaságban és a Felvidéken egyaránt rendeztek ünnepségeket a Szent István-nap alkalmából a hétvégén és hétfőn.

PR
2012. 08. 20. 18:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A határon túl élő magyarok számára a nemzetük államának és az otthonuk államának egyaránt jó államnak, jó gazdának kell lennie, mert azt a nagy átalakulást, amelyre a válság Magyarországot és egész Európát kényszeríti – gazdasági, közjogi, közigazgatási értelemben –, csak jó államok tudják végrehajtani” – jelentette ki Szent István-napi ünnepi beszédében az emberi erőforrások minisztere a szlovéniai Lendván. Balog Zoltán a muravidéki magyarság központjában részt vett a Szent Korona-körmeneten, majd a Szent István-szobor megkoszorúzásán, találkozott Ziga Turk szlovén kulturális miniszterrel és a magyarság képviselőivel.

Megszentelték a nemzet kenyerét

A Kolozsvári Magyar Napok keretében történelmi játszóházat szerveztek, a gyerekek játékos történelemórán, lovagi tornán vettek részt. Szent István-napi búcsút tartottak a Donáth úti Szent István-templomban. Sepsiszentgyörgyön a belvárosi katolikus templomban tartott ünnepi mise után a Szent István-szobornál szentelték meg és osztották szét a Diószegi Pékségben készült nemzet kenyerét – adta hírül hétfőn a kolozsvári Krónika.

„Szent István biztosította a magyarság megmaradását”

A szlovákiai Magyar Koalíció Pártja (MKP) a párkányi Művelődési Házban rendezett ünnepséget. Berényi József, a párt elnöke rámutatott: Szent István biztosította a magyarság megmaradását a Kárpát-medencében, és most – a népszámlálás adatainak tükrében – hasonló feladat vár a szlovákiai magyar közélet képviselőire is. Bugár Béla, a Most-Híd szlovák–magyar párt elnöke a Somorján tartott Szent István-napok keretén belül a Szent István-szobor megkoszorúzásán vett részt. Az államalapító királyra emlékezve Bugár Béla kiemelte: Szent István olyan modern államot hozott létre, melynek alapjai még ma is állnak.

„A nyugat-európai történelem kevés szent királyt ismer”

A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) Aknaszlatinán, a római katolikus templom kertjében felállított Szent István-szobornál tartotta augusztus 20-ai központi ünnepségét. A megemlékezésen Kovács Miklós, a KMKSZ elnöke az államalapító tevékenységét méltatva úgy fogalmazott, hogy a nyugat-európai történelem kevés szent királyt ismer, jóllehet az uralkodókat igyekeztek olyan szellemben nevelni, hogy védjék a hitet és erkölcsösek legyenek. Ezt azonban csak ritkán sikerült megvalósítani, mert a politikát, a hatalomgyakorlást nagyon nehéz a magasabb erkölcsi követelményekkel összeegyeztetni – fogalmazott.

A beregszásziak a római katolikus templomban szentmisével és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) szervezésében tartott rendezvénnyel ünnepeltek a templom előtt álló Szent István-szobornál. A nemzeti ünnep alkalmából hétfőn Ungváron egy napra magyar nemzeti viseletbe öltöztették a város központjában álló Szabadság-szobrot. Ennek alkotója, Mihajlo Kolodko, ismert ungvári szobrász a sajtónak elmondta, hogy a gesztussal a magyarság és Ungvár magyar lakossága előtt szerettek volna tisztelegni augusztus 20-án.

„Magyarságunk többről szól”

„Szerbiában a májusi választásokkal minden megváltozott; ami állandó, az az, hogy a Vajdasági Magyar Szövetség továbbra is a közösség érdekképviseletéért dolgozik – jelentette ki Pásztor István pártelnök Palicson, a párt Szent István-napi megemlékezésén. – Nincsenek partnerként nem szóba jövő politikai pártok, mindenki mindenkivel összeáll, hogy érvényesítse érdekeit.” Hozzátette: ehhez a helyzethez a vajdasági magyarságnak is alkalmazkodnia kell, különben a körülmények elsöprik.

Az ünnepségen Korsós Tamás szabadkai magyar főkonzul átadta Orbán Viktor ajándékát, a kormányfő saját millenniumi zászlóját a millennium alkalmából emelt szabadkai Szent György-templom plébánosának, Palatinus Istvánnak. „Magyarságunk többről szól, mint az anyaország immár légies határokkal körbevett területe, többről, mint azok a helyek, ahol magyarok élnek a Kárpát-medencében, többről az épített örökségünknél, a közös múltunknál. A magyarság egy nagy közös vállalkozás” – fogalmazott az ajándékhoz fűzött üzenetében a kormányfő, hozzátéve: az összefogás jeleként küldte a zászlót.

Clinton üdvözletét küldte

Üdvözölte Magyarországot augusztus 20-a alkalmából Hillary Clinton, az Egyesült Államok külügyminisztere és Viktor Janukovics ukrán elnök is. „Létrejötte óta Magyarország az európai történelem útkereszteződéseiben helyezkedik el, a transzatlanti közösség megbecsült tagja és nagyra becsült NATO-partner. Az Egyesült Államok és Magyarország együtt dolgozik azért, hogy nagyobb stabilitást biztosítson Afganisztánban és máshol, Magyarország a transzatlanti szövetség európai elmélyítésére törekvő országok élvonalában áll” – olvasható az amerikai külügyminisztérium honlapján közzétett sajtónyilatkozatban.

„Örömmel említem az államaink közötti jószomszédi kapcsolatok és kölcsönösen előnyös együttműködés magas szintjét. Meggyőződésem, hogy az ukrán–magyar partneri kapcsolatok mindkét ország népeinek javára tovább fejlődnek és erősödnek” – áll Janukovics üdvözletében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.