Az MTI-hez kedden eljuttatott nyilatkozat szerint az UMDSZ elnöksége és egész tagsága megelégedéssel nyugtázza, hogy a szövetség elnökének személyében a magyar szervezet befutónak számító helyen felkerült a kormányzó PR választási listájára. Ezzel a gyakorlatban is megvalósult az a szerződés, amit a szervezet 2009-ben kötött Viktor Janukovics elnökjelölttel, jelenlegi államfővel – áll a közleményben.
Az UMDSZ nyilatkozatában üdvözli, hogy az ukrán elnök kézjegyével látta el az állami nyelvpolitika alapjairól szóló törvénytervezetet, s ezzel a jogszabály törvényerőre emelkedett. A szövetség szerint ez olyan pozitív lépés az országban élő kisebbségek irányában, amelyre még nem volt példa a független Ukrajna történetében, s amely elősegíti, hogy a nemzetiségi közösségek tagjai az ország teljes jogú állampolgárainak érezzék magukat.
A törvény lehetővé teszi az egyes régiókban, megyékben 10 százalékot elérő kisebbségek nyelvének regionális státusát, így használata az államigazgatásban, önkormányzatokban, bíróságokon, közéletben, oktatásban hivatalossá válik.
Az UMDSZ elnöksége megdöbbenéssel értesült arról, hogy Ungváron hivatalos utasításra XIX. századi és XX. század eleji anyakönyveket semmisítettek meg, amivel kapcsolatban felszólítja az illetékeseket, „derítsék ki, kit terhel a személyes felelősség e barbár cselekedetért, vonja felelősségre, illetve tegyen meg mindent annak érdekében, hogy a jövőben ne fordulhasson elő ilyen cselekedet, mely szűkebb pátriánk szellemi, kulturális és tárgyi értékeinek megsemmisítésére irányul” – áll egyebek mellett a magyar szervezet nyilatkozatában.
Csökken a kárpátaljai magyarok száma
Tízezer főre tehető a kárpátaljai magyarok számának csökkenése az utóbbi évtizedben. A népességszám-változás három fő tényezővel magyarázható. Mintegy 5000 főre tehető a természetes fogyás, 2000-re a négy országgal is határos nyugat-ukrajnai megyéből kivándorolt magyarok száma, s két-háromezer főre becsülik az utóbbi tíz év asszimilációs veszteségét.