Tőkés László rámutatott, hogy Szlovákiában és Romániában egyaránt tüntettek szeptember 1-jén a magyar kisebbség tagjai, mert Pozsony állampolgárságuktól, Bukarest pedig egyházi iskolájuktól, a Székely Mikó Kollégiumtól akarja megfosztani őket. Winkler Gyula az igazság napjának nevezte szeptember 1-jét, amikor Sepsiszentgyörgyön 30 ezren tiltakoztak a kollégium visszaállamosítása ellen.
Gál Kinga fideszes EP-képviselő szerint az, hogy a kollégium újra állami tulajdonba került, azért rendkívül aggasztó, mert precedenst teremthet, ami a jogbiztonságba és a jogállamiságba vetett hitet áshatja alá Romániában.
Egy folyamat kezdete a Mikó-ügy?
A Nyugat-európai Országos Magyar Szervezetek Szövetsége (NYEOMSZSZ) vasárnap tiltakozásának adott hangot a sepsiszentgyörgyi református Székely Mikó Kollégium visszaállamosításának szándéka miatt. „A román kormány erőfitogtatóan, diktatórikus módszerekkel próbálja megtörni és félelembe, beletörődésbe sodorni a magyar kisebbség tagjait és intézményeit” – véli a szövetség.
„A bírósági döntés nemcsak a Székely Mikó Kollégiumról szól, azt is jelenti, hogy bárkit meg lehet hurcolni, bárkinek a vagyonát el lehet venni csak azért, mert magyar” – jelentette ki Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere szeptember elsején az Igazság Napja felvonuláson, ahol Tőkés László arra hívta fel a figyelmet: nem szabad hagyni, hogy megfélemlítsék a magyarokat. Az RMDSZ elnöke beszédében kiemelte: az igazi tét sokkal nagyobb, mint a kollégium ügye. Kelemen Hunor a Hír TV-nek azt mondta: az ítélet akár rossz precedenst is teremthet.
„Veszélyes”
Az utóbbi időben több konfliktusos helyzet is kialakult Románia és hazánk között, mint például a Nyirő-ügy vagy a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem magyar karának ügye.
Közben a jogállamiság és az alkotmányosság érvénysülését vizsgálja Romániában a Velencei Bizottság küldöttsége, amely hétfőn találkozott a román alkotmánybíróság tagjaival.
Tudjon meg többet a romániai helyzetről!
A romániai magyar egyházi vezetők és politikusok összecsengő véleménye az, hogy a Mikó-ügy veszélyes precedenst teremt. Pap Géza református püspök szerint a Mikó-ügy titkosszolgálati irányítással, politikai megrendelésre született koncepciós per, amely utat nyit a visszaállamosítás előtt, és a visszaszolgáltatásban részt vevő tisztségviselők megfélemlítését szolgálja.
Nem szabad beletörődni
Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára a Hír Televízió Rájátszás című műsorában azt mondta: a kabinet elvárja, hogya román igazságszolgáltatás megtegye a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy a kollégium egyházi tulajdonban maradjon.
A 23. Bálványosi Szabadegyetemen Tőkés László a református egyháztól, illetve a magyar közösségtől elvett ingatlanok, anyanyelvi oktatási lehetőségek kapcsán azt mondta, hogy ebbe nem szabad beletörődni.
Alaptalanul keltett feszültség a Székely Mikó Kollégium körül?
Kovászna megye prefektusa, Codrin Munteanu egy júliusi sajtótájékoztatón megalapozatlannak és feszültségkeltőnek nevezte a Székely Mikó Kollégium újraállamosításáról szóló híreket. Akkor úgy fogalmazott, alaptalanul kelt társadalmi feszültségeket a Székely Mikó Kollégium ügye. A prefektus értelmezése szerint az épület tulajdonjogáról az Erdélyi Református Egyházkerület és a Székely Mikó Kollégium között van nézeteltérés, ezért bármilyen végleges bírósági ítélet születne is, a tulajdonos vagy az egyik, vagy a másik fél lehet, így az épület újraállamosítására vonatkozó kijelentések megalapozatlanok.