A bukaresti taláros testület két ízben is panaszt tett a nyár folyamán a rá nehezedő politikai nyomásra a Velencei Bizottságnál, a Európa Tanács alkotmányjogi, konzultatív szakértői testületénél. Az alkotmánybíróság Traian Basescu felfüggesztése előtt, július elején azért fordult a Velencei Bizottsághoz, mert a döntéseivel elégedetlen kormánypárti politikusok az alkotmánybírák lecserélését helyezték kilátásba, holott elmozdíthatatlanságukat a törvény garantálja.
A korrupcióellenes ügyészség (DNA) főügyésze egy televíziós interjúban azt közölte: módszeresen csaltak Romániában a választási bizottságok az államfő leváltásáról rendezett július 29-i népszavazáson, és helyenként a voksok 5-15 százaléka hamis volt.
Már korábban kiderült, hogy „halottak is szavaztak” a Traian Basescu elnök leváltásáról rendezett népszavazáson, az államügyészség szerint egyértelmű, hogy a referendumot manipulálták.
Ismert, a Victor Pontát delegáló pártszövetség, a Szociálliberális Szövetség (USL) kezdeményezésére a parlament július elején felmentette hivatalából az államfőt, és népszavazást kezdeményezett a leváltásáról.
A július végén megtartott referendumon ugyan a Basescu leváltását akarók többségben voltak, de a részvételi arány nem érte el a minimálisan szükséges 50 százalékot. Így a népszavazást az alkotmánybíróság érvénytelennek nyilvánította, s ezután az elnök visszatért hivatalába.
Az államfő leváltásáról rendezett népszavazás után, augusztus elején a Bukarestben kormányzó Szociálliberális Szövetség (USL) politikusai arra próbálták rávenni az alkotmánybíróságot, hogy érvényesítse a referendumot, holott azon a részvétel elmaradt az ötvenszázalékos érvényességi küszöbtől.
Sokkoló a román alkotmánybíróság panasza
Gianni Buquicchio, a Velencei Bizottság elnöke augusztusban közleményben jelezte: számára „meglepő, sőt sokkoló”, hogy viszonylag rövid idő alatt már másodszor érkezik panasz egy európai uniós tagállam alkotmánybíróságától arra, hogy nyomást gyakorolnak a taláros testület tagjaira.
A VB küldöttsége hétfőn a legfelső bírói tanácsnál (CSM) és az alkotmánybíróságnál kezdte kétnapos tájékozódó látogatását. A küldöttséget Thomas Markert, a Velencei Bizottság titkára vezeti. A nemzetközi szakértői testület tagjai találkoznak a tisztségéből júniusban eltávolított volt ombudsmannal, Gheorghe Iancuval, Traian Basescu államfővel, Crin Antonescu volt ideiglenes elnökkel, Mona Pivniceru igazságügy-miniszterrel és a parlamenti pártok képviselőivel.
A Velencei Bizottság bukaresti tapasztalatait és a vizsgálat nyomán megfogalmazandó ajánlásait októberben, egy Romániáról szóló jelentésben teszi közzé.
Bűnvádi eljárás a népszavazás kapcsán
A román korrupcióellenes ügyészség a múlt héten befolyással üzérkedés gyanújával bűnvádi eljárást indított Liviu Dragnea, a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára ellen. Dragneát azzal gyanúsítja az ügyészség, hogy politikusi befolyását felhasználva csalásra bujtotta fel a választási bizottságok tagjait az államfő leváltásáról rendezett népszavazáson, az érvényességi küszöböt meghaladó részvétel elérése érdekében. Victor Ponta román miniszterelnök csütörtökön feljelentette magát a korrupcióellenes ügyészségen, hogy kifejezze szolidaritását Liviu Dragneával.
Nem ért véget a Basescu elleni szervezkedés
Alkotmánymódosítással csökkentené a mindenkori államfő belpolitikai szerepét Victor Ponta választási győzelme esetén egy vasárnapi osztrák lapnak adott interjúja szerint. Ismert, Romániában egyébként december 9-én rendezik meg a parlamenti választásokat.
Dan Voiculescu politikus-üzletember még augusztus végén közölte, lehetségesnek és törvényesnek tartja Basescu újbóli felfüggesztését. A kormányban részt vevő Konzervatív Párt alapító tagja újabb népszavazással próbálná eltávolítani Basescut.