Tovább szervezkednek Basescu ellen

A kormányban résztvevő Konzervatív Párt alapító tagja újabb népszavazással próbálná eltávolítani az államfőt.

NT
2012. 08. 30. 10:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lehetségesnek és törvényesnek tartja Traian Basescu államfő újbóli felfüggesztését Dan Voiculescu médiamágnás, a bukaresti kormányban részt vevő Konzervatív Párt (PC) alapító elnöke – derült ki abból az interjúból, amelyet az Agerpres hírügynökség közölt csütörtökön a politikus-üzletemberrel.

Voiculescu szerint a demokrácia kudarca az, hogy Traian Basescu „ideiglenesen” visszatért az elnöki hivatalba, amit reményei szerint hamarosan „orvosolni” fognak. A PC alapító elnöke szerint október végén, november elején kerülhet sor az államfő újabb felfüggesztésére oly módon, hogy a leváltásáról rendezendő népszavazást – a választók iránt tanúsított „tisztelet” jeleként – együtt lehessen megtartani a parlamenti választásokkal.

„A július 29-i népszavazáson a választók 87 százaléka Basescu leváltására szavazott: nem engedhetjük meg magunknak, hogy dacoljunk a demokráciával. A románoknak elegük van a tétovázásból. A népakaratot tiszteletben kell tartanunk és ebben határozottaknak kell lennünk” – fejtette ki álláspontját Voiculescu.

Ügynökmúlt?

A PC-nek hat törvényhozója van a román parlamentben és egy minisztere (a mezőgazdasági tárca vezetője) a bukaresti kormányban. A párt politikai súlyát inkább a Voiculescu tulajdonában lévő médiabirodalom adja, amely jelentős közvélemény-befolyásoló tényezőnek bizonyult az utóbbi években.

A Basescu elnökhöz közeli jobboldali sajtó tényként kezeli azt, hogy Dan Voiculescu 1989 előtt a kommunista politikai rendőrség, a hírhedt Securitate ügynöke volt, és ezért gyakran „Félixként” emlegetik, állítólagos szekus fedőnevére utalva. Voiculescu feltételezett ügynökmúltjáról a román igazságszolgáltatás az évek során ellentmondásos ítéleteket hozott.

Közlönyben a határozat

Traian Basescu azután lett ismét Románia teljes jogú elnöke, miután hétfőn megjelent a hivatalos közlönyben a másfél hónapja felfüggesztett államfő leváltásáról rendezett, július végi népszavazás érvénytelenségét megállapító alkotmánybírósági határozat.

A referendum akkor lett volna érvényes, ha azon részt vesz a választási névjegyzékben szereplő román állampolgárok többsége, vagyis több mint kilencmillió polgár. Július 29-én viszont csak nyolc és fél millió szavazó járult az urnákhoz, így hiába voksolt csaknem hét és fél millió polgár – a 2009-ben ötmillió polgár által megválasztott – Traian Basescu menesztésére, az alkotmánybíróság érvénytelennek nyilvánította a referendumot. Az alkotmánybíróság határozatát hétfőn felolvasták a parlament ülésén, ezzel az utolsó jogi akadály is elhárult Basescunak az elnöki hivatalba való visszatérése elől.

Az MNO-nak adott nyilatkozatában Szász Alpár Zoltán azt hangsúlyozta: a baloldali „puccskísérlet” megbukott, az államfőt nem tudták bűnbakká tenni.

A népszavazás és az azt övező politikai csaták egyébként a román közjogi berendezkedés problémáit mutatják, amit már hosszú ideje képtelenek orvosolni a parlamenti pártok.

A népszavazás kapcsán az alkotmánybíróságra gyakorolt nyomás miatt a Velencei Bizottság is kifogással élt.

A belügyminisztériumot érint „nyomásgyakorlás” miatt Ioan Rus belügyminiszter és Victor Paul Dobre közigazgatásért felelős miniszter lemondott tisztségéről. A bukaresti belügyminisztérium egyik államtitkára, Ioan Nicolae Cabulea ellen a román ügyészség bűnvádi eljárást indított hivatali visszaélés gyanújával.

Ismert,  kormányzó romániai Szociálliberális Unió (USL) népszerűsége júliusban zuhanórepülésbe kezdett.

Romániában december 2-án tarthatják meg a parlamenti választásokat.

Bojkottálták volna az ülést

Ismert, a kormányzó Szociálliberális Unió (USL) pártszövetség képviselői hétfőn megpróbálták bojkottálni a bukaresti parlament ülését, de egy részük később megváltoztatta a döntését, így Traian Basescu előtt egyenes lett az út, hogy visszatérhessen hivatalába.

A kormánypártok bojkottja miatt a meghirdetett időpontban nem gyűltek össze a határozathozatalhoz szükséges számban a szenátorok és képviselők a román parlament hétfői rendkívüli ülésén, amelyen a törvényhozóknak hivatalosan tudomásul kellett volna venniük az államfő leváltásáról rendezett népszavazás érvénytelenségéről szóló alkotmánybírósági határozatot.

A bojkott kapcsán a Romania Libera című lapban az volt olvasható: Pontáék „cirkusza” tovább rontott az ország nemzetközi megítélésén.

Szabályos volt a referendum

A májusban hatalomra került Szociálliberális Unió már korábban is minden eszközt bevetett, hogy akár a jogszabályokat is felrúgva eltakarítsa az útjából Basescut, majd az érvénytelen népszavazást követően a legfőbb célja az volt, hogy a választói névjegyzékből teljesen jogtalanul töröljék ki a külföldön élő román állampolgárokat.  Az alkotmánybíróság végül augusztus 21-én döntött úgy, hogy érvénytelen volt a július 29-i referendum és az elnök visszatérhet a hivatalába.

Összefognak a jobboldalon

Közben szándéknyilatkozatot írt alá öt politikai szervezet Bukarestben arról, hogy közösen állítanak jelölteket Romániában az év végi parlamenti választásokon. A jobboldali összefogásban a legutóbbi parlamenti választásokon győztes Demokrata Liberális Párt (PDL), a Mihai Razvan Ungureanu volt miniszterelnök által alapított Jobbközép Polgári Kezdeményezés (ICCD), az 1996 és 2000 között kormányzó Kereszténydemokrata Nemzeti Parasztpárt (PNTCD), a nemrég alakult Új Románia Párt (PNR) és a Kereszténydemokrata Alapítvány (FCD) vesz részt. A szándéknyilatkozat szerint a jobboldali szervezetek szeptember folyamán választási szövetségbe tömörülnek, hogy politikai alternatívát teremtsenek a májusban kormányra került Szociálliberális Szövetséggel (USL) szemben.

Vasile Blaga, a PDL elnöke kijelentette, pártjának eltökélt szándéka, hogy egyesítse erőit a demokrácia és a jogállam mellett elkötelezett szervezetekkel. „Az ellenfelünk a baloldali USL, amely maga alá gyűrte a jogállamot és az igazságszolgáltatást. A baloldal felelőtlensége elszigetelt minket a demokratikus országok családjától, hagyományos partnereinktől, a Európai Uniótól és NATO-tól. Most azért fogunk össze, hogy visszaadjuk Románia hitelét” – jelentette ki a legnagyobb ellenzéki párt vezetője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.