A balliberális kormánnyal szimpatizáló Jurnalul Nationalban Victor Ciutacu a demokrácia csődjének nevezi azt, hogy a romániai választók többségének egyértelmű akarata ellenére Traian Basescu elnök maradhat. „A külföld határoz a fejünk felett arról, hogy ki vezessen minket. Már hivatalosan sem vagyunk szuverén állam, pasasággá váltunk: harácsot fizettetnek velünk, hogy a magasságos Porta megvilágítson minket” – fogalmaz a Jurnalul cikkírója arra utalva, hogy az USL-t az Európai Unió közbelépése akadályozta meg abban, hogy eltörölje a népszavazási törvényből az érvényességi küszöböt, és a választók egyszerű többségének szavazatával leváltsa Basescut.
Rontja a nemzetközi megítélést
A jobboldali ellenzékhez közel álló Romania Libera című lapban Andreea Nicolae az USL hétfői többórás parlamenti bojkottját kommentálja, amelyet a Basescu leváltását támogató 7,4 millió választónak adott színházi előadásnak minősít. Szerinte Románia nemzetközi megítélését tovább rontotta az a cirkusz, amelyet az USL rendezett hétfőn a parlament rendkívüli ülésszakán, amikor a törvényhozásnak hivatalosan is tudomására hozták a népszavazás érvénytelenségét megállapító alkotmánybírósági határozatot.
Az államfő elleni baloldali „puccskísérlet” megbukott, nem lesz előre hozott elnökválasztás, Traian Basescu 2014-ig mindenképpen marad. Az államfőt nem tudták bűnbakká tenni, s várhatóan nem indul újabb felfüggesztési eljárás ellene, mivel egy megismételt referendumon hasonló eredmény születne – hangsúlyozta az MNO-nak adott nyilatkozatában Szász Alpár Zoltán.
A népszavazás és az azt övező politikai csaták a román közjogi berendezkedés problémáit mutatják, amit már hosszú ideje képtelenek orvosolni a parlamenti pártok. A Ponta–Basescu kötélhúzás azonban káros hatással van mind az ország gazdasági helyzetére, mind nemzetközi megítélésére.
A Velencei Bizottság korábbi közleménye szerint továbbra is nyomást gyakorolnak Romániában az alkotmánybíróságra, és a testület felszólította a román hatóságokat, pártokat, hogy a továbbiakban tartózkodjanak ettől.
A népszavazás kapcsán a belügyminisztériumra nehezedő „nyomásgyakorlás” miatt lemondott tisztségéről Ioan Rus belügyminiszter és Victor Paul Dobre közigazgatásért felelős miniszter. A bukaresti belügyminisztérium egyik államtitkára, Ioan Nicolae Cabulea ellen a román ügyészség bűnvádi eljárást indított hivatali visszaélés gyanújával.
Zuhanórepülésbe kezdett a kormányzó Szociálliberális Unió népszerűsége júliusban. A Traian Basescu elmozdítását kezdeményező alakulat öt százalékot veszített, míg a Demokrata-Liberális Párt ha lassan is, de erősödik.
„Hogy mit akartak elkérni ezzel a lázálomhoz hasonlító időhúzással? Valójában semmit. Csak azt akarták bebizonyítani, hogy ők készek bármit megtenni a Basescu leváltására mozgósított szavazók millióiért” – írja az ellenzéki lap.
Szánalmas erőfeszítés
A Krónika című erdélyi magyar napilap vezércikkírója, Balogh Levente szánalmasnak nevezi az USL Basescu-ellenes erőfeszítéseit, amelyek szerinte azt bizonyítják, hogy a kormánypártok képtelenek sportszerűen elfogadni vereségüket. A szerző ugyanakkor a hétfői parlamenti vitákból az USL-en belüli nézeteltérésekre következtet.
„Victor Ponta és a Szociáldemokrata Párt rugalmasabbnak tűnik, mint a Nemzeti Liberális Párt. Ennek egyik oka minden bizonnyal az, hogy miniszterelnökként Pontának kellett lenyelnie az EU és Washington feddéseit, és vele közölték, milyen következményekkel járhat, ha a kormány nem tartja be az alkotmányos játékszabályokat. A másik ok az lehet, hogy a korábban a PSD-vel szövetségben politizáló Konzervatív Párttal egy ideje a PNL bútorozott össze, a Konzervatív Párt alapítója, a szekus múltú médiamágnás Dan Voiculescu pedig mindent megmozgat annak érdekében, hogy üzelmeinek egyik legfőbb akadályától, Basescutól megszabaduljon, ezért a PNL-be pumpált anyagi támogatásért cserében határozottabb fellépést vár” – vélekedik a Krónika vezércikkírója.
Hozzáteszi: fontos, hogy Basescu visszatérése után az államfő és az USL megtalálja a közös hangot, mert ellenkező esetben tovább romlik az ország külföldi megítélése és gazdasági helyzete.