Keddi keltezésű nyílt levelében Izsák Balázs az RMDSZ választási ígéreteire hivatkozva természetes és jogos elvárásnak tekintette, hogy a szövetség csak olyan kormánykoalícióban vegyen részt, amely programjába foglalja a magyar nyelv hivatalossá tételét Székelyföldön. Az SZNT elnöke emlékeztetett arra, hogy a magyar nyelv hivatalossá tételéről – amelyet az autonómia egyik elemének tekintett – 2010 márciusában a Székelyföldi Önkormányzati Nagygyűlés is határozott.
Az RMDSZ most valóra válthatja választási ígéreteit
Izsák Balázs megemlítette: egyetért az RMDSZ elnökével abban, hogy Románia tervezett regionális újrafelosztása kitörési pontot jelenthet a székelyföldi autonómiatörekvések szempontjából. „Ez a közös nézőpont tölt el bizakodással, hogy az RMDSZ képviselői és szenátorai készek Románia parlamentje elé terjeszteni a Székelyföld területi autonómiájára vonatkozó, az SZNT által kidolgozott törvénytervezetet” – áll a nyílt levélben.
Az SZNT elnöke emlékeztetett arra, hogy az RMDSZ szavazataira szüksége lesz a kormánykoalíciónak a kétharmados törvények elfogadásához, és a Székelyföld autonómiastatútumának az elfogadása is kétharmados többséget igényel. Úgy vélte, e körülmény jó lehetőséget biztosít az RMDSZ-nek a választások során tett ígéretei valóra váltására.
Székelyföldnek a területi autonómia a megoldás
A székelyek autonómiára való törekvésének iránya mit sem változott az elmúlt majd 150 évben. A témával kapcsolatban az MNO korábban kérdezte Izsák Balázst és Szatmáry Kristófot, a nemzetgazdasági tárca államtitkárát is. Izsák lapunknak azt mondta: a székely székeknek jól kivehető kulturális és nyelvi határaik vannak, így a cél nem is lehet más, mint az autonóm régió státuszának elérése. Szatmáry Kristóf szerint ha a katalánokhoz hasonlóan a székelyek is tízezrével vonulnának utcára az autonómiát követelve, hatékonyabban tudnák képviselni érdekeiket.
Az EMNP elnöke is arról beszélt a választások előtt, hogy Székelyföldnek a területi autonómia jelenti a megoldást, és eljött az ideje, hogy megmutassák azt a tömegakaratot, amelyet aztán nem lehet megkerülni.
A Romanialibera.ro című portál arról írt korábban, hogy egyre több románt is foglalkoztathat az autonómia kérdése, miután nagyon sok erdélyi úgy érzi, hogy az eddigi román kormányok szándékosan nem korszerűsítették régiójukat, vagy ezek a tervek megbuktak a politikai vezetők korruptságán és hozzá nem értésén.