Kéthetes tiltakozásba kezdtek a magyar orvosok

Kéthetes tiltakozásba kezdtek a romániai magyar orvosok a marosvásárhelyi egyetemen meghirdetett állásoknál mutatkozó etnikai diszkrimináció ellen.

KG
2013. 01. 29. 9:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Krónika napilap keddi közlése szerint a civil szervezet aktivistái február 10-ig naponta kétszer két órára egy hatalmas román nyelvű molinót állítanak ki a prefektusi hivatal elé, amellyel a diszkriminációra hívják fel a figyelmet.

Ádám Valérián, az egyesület titkára elmagyarázta, azt tartja diszkriminatívnak, hogy míg a román tagozaton 65 oktatói állást hirdetett meg az egyetem vezetősége, a magyar tanárok számára mindössze 32-t, de még az ezekre alkalmazandó oktatók sem biztos, hogy a magyar tagozatot szolgálják majd, mert csak tíz állás esetében tüntették fel, hogy a magyar nyelvet ismerő szakembert keresnek. „Követeljük, hogy  a magyar oktatás fejlesztésére meghirdetett 32 állásra kizárólag magyar nyelvet beszélő jelentkezőket vegyenek fel. Ugyanakkor azt is kérjük, hogy növeljék a meghirdetett állások számát ahhoz, hogy a magyar oktatást külön is akkreditálni lehessen” – fejtette ki a RMOGYKE titkára.

Két éve húzódó konfliktus

„A legjobb úton haladunk a magyar nyelvű oktatás teljes felszámolása felé” – nyilatkozta a Krónikának Ajtay Kincses Mária nyugalmazott egyetemi tanár, a RMOGYKE elnöke, aki szerint a magyar tagozat vezetői is hibásak a kialakult helyzet miatt.

Szilágyi Tibor, a MOGYE magyar tagozatáért felelős rektorhelyettes elismerte, ő maga sem elégedett a helyzettel, de úgy vélte, meg kell várni a versenyvizsga eredményhirdetését, és annak függvényében kell meghatározni a további lépéseket.

A MOGYE-n 2011-ben alakult ki éles konfliktus az egyetem román vezetése és magyar tagozata között amiatt, hogy az egyetem vezetése az intézményi autonómiára hivatkozva nem volt hajlandó életbe léptetni a 2011-ben hatályba lépett oktatási törvény magyar szempontból fontos előírásait. A konfliktus kezelési kísérlete 2012 májusában a jobboldali Ungureanu-kormány bukásához vezetett. 2012 szeptember 21-én Victor Ponta miniszterelnök jelenlétében kezdődtek meg az egyetem vezetői és magyar oktatói közötti tárgyalások. Az ezek eredményeként létrejött hétpontos megállapodás a magyar tagozat oktatói igényeinek a kielégítését is rögzítette.

Magyar professzor nyert pert a MOGYE ellen

Az egyetem ellen pert nyert Brassai Attila professzor, akit márciusban a MOGYE vezetősége lojalitás hiánya címén írásbeli figyelmeztetésben részesített. Brassait azért vonták felelősségre, mert 2011 novemberében az Európai Parlament frakcióközi kisebbségi munkacsoportjának meghívására előadást tartott Strasbourgban a MOGYE román többségű vezetősége és a magyar tagozat között kialakult konfliktusról.

Mint arról az MNO beszámolt, egy héten át tüntettek a román oktatási minisztérium előtt az egyenlő számú román és magyar felvételi helyért az egyetemen. Az őszi felvételik előtt az egyetem nem biztosított tandíjköteles helyeket a magyarok számára. Később húsz helyet jóváhagytak, de a tiltakozók szerint még így is súlyosan diszkriminálják a magyar nyelven felvételizőket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.