Benes-dekrétumok: Merkelék támogatják a beadványt?

Merkel és Berlusconi pártja a háttérből támogatja a Benes-dekrétumok ügyében benyújtott petíciós beadványt egy szlovák EP-képviselő szerint.

WL
2013. 03. 21. 15:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A beadvány – amelynek tavalyi benyújtásánál jelen volt Bagó Zoltán, a Fidesz EP-képviselője is – annak a határozatnak a hatályon kívül helyezésére irányul, amelyet a szlovák parlament hozott a dekrétumok megkérdőjelezhetetlenségéről. A pozsonyi törvényhozás, négy – a Szlovák Nemzeti Párt frakciójába tartozó – képviselő javaslata alapján, 120 igen szavazattal, a Magyar Koalíció Pártja (MKP) képviselőinek 20 ellenszavazatával szemben 2007-ben hagyta jóvá az 1483/2007-es számú határozatot, amely többek között rögzítette a Benes-dekrétumokból adódó jogi és tulajdoni viszonyok megkérdőjelezhetetlenségét, érinthetetlenségét és megváltoztathatatlanságát.

A petícióról először 2012. szeptember 20-án tárgyalt az EP illetékes bizottsága, amely úgy döntött, napirenden tartja az ügyet, és Szlovákia álláspontját is kikéri a kérdésben. A TASR közlése szerint a bizottságban a héten a szlovák kormány álláspontjának megtárgyalása került terítékre.

A szlovák politikai paletta jobb szélén elhelyezkedő, jelenleg parlamenten kívüli Szlovák Nemzeti Párt (SNS) listáján az EP-be választott Paska azt hangoztatta: a petíciós bizottság koordinátorainak az ülésen prezentált nézetéből kitűnik, hogy Juhász Imre beadványát „a háttérből aktívan támogatja” Merkel és Berlusconi pártja.

A koordinátori ülésről közleményt adott ki Bagó Zoltán is, aki bejelentette, hogy a beadvány kapcsán az Európai Néppárt a következő hónapokban közmeghallgatást szervez. Ennek célja, hogy a politikai szereplők mellett a nemzetközi jogi és szakmai szervezetek is kifejthessék véleményüket a témában.

Paska – aki az EP Szabadság és Demokrácia Európája (EFD) képviselői frakciójának alelnöke – a szlovák hírügynökségnek nyilatkozva elmondta: az ülésen annak a véleményének adott hangot, miszerint az átfogó szlovák választ követően már nincs miről tovább tárgyalni, és ezen az alapon az eljárás azonnali lezárását kérte.

Tényfeltáró bizottság felállítását kezdeményezte Bagó Zoltán fideszes európai parlamenti képviselő januárban a Benes-dekrétumok ügyében, miután a szlovák kormány nem reagált az EP petíciós bizottsága által hozzá intézett megkeresésre.


Csehország és Szlovákia elutasítja a Benes-dekrétumok felülvizsgálatát – nyilatkozta Miroslava Nemcová, a cseh képviselőház elnöke tavaly december elején azt követően, hogy Prágában megbeszélést folytatott Ivan Gasparovic szlovák államfővel.

 

Szlovákia készen áll arra, hogy olyan érzékeny témáról is tárgyaljon Magyarországgal, mint a Benes-dekrétumok, ám ez komplexebb ügy, mint a cseh–német kiegyezés esetében, így nem lehet egy bocsánatkéréssel lezárni – mondta Miroslav Lajcák szlovák külügyminiszter a SITA szlovák hírügynökségnek nyilatkozva márciusban. A Szlovák Nemzeti Párt (SNS) ugyanakkor felszólította hazánkat, hogy kérjen bocsánatot a történelmi sérelmekért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.