Esterházy Jánosra emlékeztek Prágában

Esterházy Jánosnak, a szlovákiai magyarság egykori vezetőjének emléke előtt rótták le tiszteletüket szombaton Prágában a csehországi magyarok.

MD
2013. 03. 09. 15:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csehországi magyar szervezetek, illetve a prágai magyar nagykövetség képviselői virágcsokrokat helyeztek el a motoli temetőben, a csehországi kommunizmus áldozatainak központi kegyhelyén, ahol az emlékműre Esterházy János emléktáblája is felkerült.

A megemlékezést az Együttélés politikai mozgalom magyar nemzeti tagozata, a Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetségének prágai alapszervezete, a Prágai Református Missziói Gyülekezet, a Görgey Artúr Társaság és a Csehországi Magyar Orvosok Társulata közösen szervezte.

A felszólalók méltatták Esterházy János életművét, mához szóló üzenetét, s hangsúlyozták, hogy a törvénysértéseknek és jogtalanságoknak semmiképpen sem szabad megismétlődniük. Kiemelték, hogy a csehországi magyaroknak kötelességük megőrizni és ápolni a mártír politikus emlékét. Buczkó István nagykövetségi tanácsos kijelentette, nagyon jó lenne, ha a prágai kegyhely megkoszorúzása hagyománnyá válna a csehországi magyarok körében.

Május 15-én leplezik le Esterházy János szobrát a XII. kerületben, amely Nagy János szobrászművész alkotása.

Esterházy János-emlékkiállítás nyílt február 28-án a győri Rómer Flóris Művészeti Múzeumban. A Pozsonyi Magyar Galéria tárlata március 10-éig látogatható.

Esterházy Jánost, aki a két világháború közötti időszakban, majd a II. világháború idején következetesen küzdött a szlovákiai magyarok megmaradásáért és jogaiért, illetve a zsidók deportálása ellen, 1945-ben a csehszlovák rendszer háborús bűnösnek nyilvánította, halálra ítélte, majd börtönbe zárta.

Az 1901-ben Nyitraújlakon született politikus 1957. március 8-án a morvaországi Mírov várbörtönében súlyos betegen hunyt el. A holttestet Olmützben elhamvasztották, az urna később Prágába került, ahol a múlt század hatvanas éveiben a Motol köztemető egyik névtelen közös sírjában lett elhantolva. Ezt a tényt csak fél évszázaddal Esterházy halála után, 2007-ben sikerült kideríteni.

Az 1989-es rendszerváltozás után az egykori névtelen tömegsír helyén alakították ki a csehországi kommunizmus áldozatainak központi kegyhelyét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.