Megoldódhat a Benes-dekrétumok kérdése

Ma már elképzelhető, hogy Szlovákia és Magyarország kiegyezzen a Benes-dekrétumok ügyében – állítja Miroslav Lajcák szlovák külügyminiszter.

TK
2013. 03. 18. 12:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A miniszter arra a kérdésre, hogy elképzelhető-e Pozsony részéről egy olyan bocsánatkérés a szlovákiai magyaroktól, mint amilyet 1990-ben a kárpáti németek irányában fogalmazott meg a szlovák kormány, kifejtette: „Igen. Ám Magyarországgal kapcsolatban lényegesen összetettebb ügyről van szó. Az ilyesmihez két félre van szükség. Ahhoz, hogy ilyen érzékeny dolgok megoldódjanak, ki kell alakítani a megfelelő légkört. Két éve ez még elképzelhetetlen volt. Ma már elképzelhető.”

Lajcák szerint Pozsonynak érdeke, hogy a cseh–német kiegyezéshez hasonlóan szintén rendezze a dekrétumok ügyét Budapesttel. „Ezt el tudom képzelni. A csehek Németországhoz való viszonyának, illetve a szlovákok Magyarországhoz való viszonyának ugyanazok a történelmi alapjai. Jó lenne, ha megtalálnánk a módját annak, hogy miként zárjuk le a Benes-dekrétumok ügyét Magyarországgal is. A témát pedig ráhagyhatnánk a történészekre. Mindig rossz, amikor a politikusok helyettesítik őket. Erről is beszéltünk az elmúlt napokban Martonyi János külügyminiszterrel. Jó irányba haladunk” – válaszolta Lajcák.

Tényfeltáró bizottság felállítását kezdeményezte Bagó Zoltán fideszes európai parlamenti képviselő januárban a Benes-dekrétumok ügyében, miután a szlovák kormány nem reagált az EP petíciós bizottsága által hozzá intézett megkeresésre.

 

Csehország és Szlovákia elutasítja a Benes-dekrétumok felülvizsgálatát – nyilatkozta Miroslava Nemcová, a cseh képviselőház elnöke tavaly december elején azt követően, hogy Prágában megbeszélést folytatott Ivan Gasparovic szlovák államfővel.

„Az ok, amiért ragaszkodunk (Szlovákia) a Benes-dekrétumokhoz az az, hogy számunkra ezek össze vannak kötve a második világháború eredményeinek értelmezésével. A dekrétumok megkérdőjelezése a revizionizmus kezdetét jelentené” – mondta Lajcák, arra válaszolva, miért ragaszkodik Szlovákia olyan görcsösen a Benes-dekrétumokhoz, úgy, mint a csehek, holott a szlovákok a magyarokat nem űzték el és szinte vagyont sem kellene nekik visszaadni.

Eduard Benes csehszlovák államfőnek a második világháború után kiadott dekrétumai alapján telepítettek ki hárommillió szudétanémetet és hurcoltak meg félmillió szlovákiai magyart.

Arra a felvetésre, miért hallgat Szlovákia akkor, amikor számos európai állam a hatalommal való visszaélések miatt bírálja Orbán Viktor kormányát, a szlovák diplomácia vezetője azt mondta: „nagyon érzékeny kérdésről van szó”. Rámutatott: Pozsony nagyon érzékeny arra, amikor a magyarok a szlovákiai belpolitika fejleményeit értékelik, s nyilván így van ez a magyar oldalon is. Az egyes országok belpolitikai fejleményeinek értékelésére megvannak a megfelelő európai intézmények. „Bár vannak országok, amelyek véleményt nyilvánítanak, mi nem kívánunk véleményt mondani, mert Budapesten ezt sokféleképpen értelmezhetnék” – szögezte le Lajcák a cseh lapoknak adott interjújában.

„Az interjú azt látszik igazolni, hogy a gyakori (magyar–szlovák) kormányközi találkozók meghozták a gyümölcsüket” – reagált Lajcák szavaira Berényi József, a szlovákiai Magyar Közösség Pártjának (MKP) elnöke. Berényi József úgy vélte: „Az elhangzottak alapján legalábbis megjelent az első reménysugár, hogy kezelni lehet ezt az érzékeny kérdést. A külügyminiszter megengedő hangnemben nyilatkozott arról, hogy egyezség születhetne a II. világháború utáni kitelepítésekről, ez egy pozitív előrelépés.”

Hozzátette: az viszont nem pozitív, ha a külügyminiszter azt mondja, hogy a Benes-dekrétumok kollektív bűnösségre vonatkozó részének eltörlése valamiféle revizionizmusnak a kezdetét jelentené. „Nem erről van szó. A kollektív bűnösség elfogadhatatlan. Ez ma már Európában nem érvényes a német nemzetre, tehát nem lehet, hogy Szlovákiában a magyar közösségre továbbra is alkalmazzák” – mutatott rá az MKP elnöke. Szerinte „egyelőre tehát annyi történt, hogy a szlovák politika először mondja azt, hogy beszéljünk ezekről az ügyekről, és valami hajlandóságot is mutat a megoldás felé”.

Václav Klaus cseh államfő február 15-én ismét bírálta Karel Schwarzenberget, mert szerinte a politikus az elnökválasztási kampányban elfogadhatatlan módon nyilatkozott a Benes-dekrétumokról.

 

Schwarzenberg egy korábbi tévévitában riporteri kérdésre válaszolva azt mondta, hogy a szudétanémetek kitelepítése a második világháború után Csehszlovákiából mai szemmel nézve az emberi jogok megsértésének minősülne, és Edvard Benes akkori csehszlovák államfő emiatt ma a nemzetközi törvényszék elé kerülne. Zeman azt mondta, ő ezzel nem egészen ért egyet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.