A kormányfő tákolmánynak nevezte az ellenzéket

Véget ért a választási kampány Szlovákiában, szombat éjjel minden kiderül.

KA
2014. 03. 26. 17:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kampányzáró sajtótájékoztatókon mindkét jelölt a szombati voksoláson való részvétel fontosságára mutatott rá, ám egyikük sem nyilatkozott arról, hogy milyen támogatottságra számít. Míg azonban Kiska azt hangsúlyozta: személyében független és pártok felett álló jelöltet támogathatnak a választók, addig Fico azt emelte ki, hogy a polgárok a szombati voksolás során két lehetőség közül választhatnak majd, melyek közül az egyik a jövőbeli konfliktusok lehetőségét hordozza magában, a másik a tapasztalatokra épít.

Kampányzáró sajtótájékoztatóján Kiska azt mondta, olyan pártoktól független jelöltként indult, aki maga finanszírozta a kampányát. Hozzátette: amennyiben államfővé választják, célja az lesz, hogy visszaadja az elnöki tisztség tekintélyét, visszahozza a tisztességet a politikába, illetve hogy emlékeztesse a politikusokat választási ígéreteikre. Arra az újságírói kérdésre, hogy esetleges kudarca után folytatni kívánja-e politizálást, Kiska nem adott egyértelmű választ.

Fico a kampányzárón azt hangoztatta: a nyugalom, a szociális megbékélés és az együttműködés elnöke szeretne lenni. Elmondta, az államfőválasztás kampánya megítélése szerint a kormánypárti többség és az ellenzék klasszikus versenyének bizonyult, és senki sem hozott bele „új minőséget”, mert Kiska már nem független jelölt, mivel ugyanaz az „ellenzéki tákolmány” támogatja, amelynek kormánya két évvel ezelőtt megbukott. A szombati voksolás eredményeit firtató kérdésre a miniszterelnök azt mondta: kormánya nélküle is folytatni tudná az elkezdett munkát, s az ütemén nem változtat majd a szombati voksolás eredménye, bármilyen legyen is.

A szlovákiai államfőválasztás második fordulóját megelőző 48 órás kampánycsend hivatalosan csütörtök reggel hét órakor kezdődik. Bár addig a jelöltek elvben még kampányolhatnak, ilyen jellegű érdemi esemény már nem várható. Ugyancsak nem lehet számítani újabb, a jelöltek támogatottságát mutató felmérés eredményeinek közzétételére sem, ugyanis a legnagyobb közvélemény-kutató ügynökségek jelezték, hogy a második forduló előtt nem készítettek új felméréseket.

A szlovák elnökválasztás második fordulójába jutott két jelölt egyikét sem támogatja, s ezzel a szombati voksoláson a döntést a választókra bízza a Magyar Közösség Pártja (MKP) – tájékoztatta az MTI-t a felvidéki magyar párt vezetése szerdán. Az MKP vezetése ezt a döntést a felvidéki magyar párt elnökségének szerda délutáni ülésén hozta meg.

Döntésüket azzal indokolták, hogy Ficót „az elmúlt évek tapasztalatai alapján” nem kívánják támogatni, mint ahogy Kiskát sem, mivel nem élt azzal a lehetőséggel, hogy konkrétumok szintjén felvállalja a felvidéki magyarság megmaradását célzó, az MKP által megfogalmazott lépéseket. Ez utóbbit Berényi József, a szervezet elnöke az első forduló eredményeinek nyilvánosságra hozatalát követően szabta bármelyik jelölt támogatásának feltételéül.

Fico szóbeszédnek nevezte március 25-én azokat a lapinformációkat, amelyek szerint ha gyenge eredményt ér el az államfőválasztás második fordulójában, akkor megfontolja, hogy folytassa-e politikai szereplését.

Ismert, a március 15-ei első fordulóban a baloldali kormánypárt, az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) jelöltjeként indult miniszterelnök kapta a legtöbb szavazatot, a szavazók 28 százaléka voksolt rá. A második helyen végzett Andrej Kiska a szavazatok 24 százalékát kapta meg. A Magyar Közösség Pártja (MKP) által indított Bárdos Gyula, aki a szlovákiai államfőválasztások történetének első magyar jelöltje, a voksok 5,1 százalékát gyűjtötte be, s ezzel a tizennégy induló közül az ötödik helyen végzett.

A szlovákiai elnökválasztás második fordulóját Andrej Kiska nyerné meg az MVK közvélemény-kutató ügynökség felmérése szerint. Öllös László politológus szerint Bárdos Gyula eredményének jó és rossz oldala is van, az 5 százalék fölötti eredmény mindenképpen siker, azonban az, hogy a magyarok lakta vidékek részvételi aránya elmaradt az országos átlagtól, a választás legnagyobb negatívuma.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.