Orbán Viktor miniszterelnök a Nagyváradon megjelenő Bihari Naplónak nyilatkozva kijelentette: nőni fog a kelet felől Európára nehezedő migrációs nyomás, és ez megnöveli Románia súlyát a következő időszakban.
„Keleti határainál előbb-utóbb hatékony határzárrendszert kell létrehoznia. Másképp Romániát el fogják lepni a migránsok, és akkor nekünk, magyaroknak kell majd a román határon kerítést húznunk. Ezt mindenképp szeretnénk elkerülni. Szívesen segítünk inkább – ha kell – Romániának abban, hogy meg tudja védeni a keleti határait.”
A miniszterelnökkel készült interjú több más témát is érint, például a visegrádi négyek bővítését: „Egy V4 plusz Románia formációban megtalálhatnánk az együttműködésnek azt a formáját, amely végül a romániai románoknak is életszínvonal-emelkedést, nagyobb biztonságot és jobb perspektívát jelentene. Mi ezt a kaput nyitva tartjuk” – jelentette ki.
A miniszterelnök azt is elmondta azonban, hogy a magyar kormánynak feladata kiállni a nemzetközi fórumokon és kétoldalú viszonylatban is a magyar kisebbségi közösségek jogai érdekében. Konkrét megoldandó ügyként a bezárt marosvásárhelyi római katolikus gimnázium újraindítását és az egykor államosított ingatlanok „csigalassú” visszaszolgáltatási folyamatának a felgyorsítását említette. Hozzátette, a magyar nemzetpolitika már nem merülhet ki csupán jogvédelemben.
Biztatónak tartotta, hogy Liviu Dragneával, a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökével a marosvásárhelyi iskolaügy kapcsán sikerült kedvező személyes kapcsolatot kialakítania. „Ezt szeretném megerősíteni a két kormányzó párt között is, függetlenül attól, hogy különböző nemzetközi politikai családokhoz tartozunk” – tette hozzá.
Nagy-Románia létrejöttének a 2018-as centenáriumára utalva kijelentette: „a románok megérdemlik, hogy őszintén beszéljünk velük, és mi is megérdemeljük azt, hogy őszintén beszéljenek velünk”. Hozzátette: „megpróbáljuk a ’18-as évet valahogy úgy túlélni, hogy mind a két közösség úgy érezhesse,
méltóságának sérelme nélkül került ki egy érzelmileg is bonyolult időszakból”.
Az erdélyi magyar autonómiatörekvéseket a katalán népszavazás fényében firtató kérdésre Orbán Viktor kijelentette: a katalóniai történésekre nem reagál a magyar kormány, mert spanyol belügynek tekinti. Viszont az autonómiát olyan gondolatnak látta, amely körül sok a bizalmatlanság.
„Ott azonban, ahol nem elvi csatákat vívtunk, hanem megpróbáltunk gyakorlatias együttműködést kialakítani, mint például a Vajdaságban, kiderült a szerbeknek is, hogy nem ördögtől való, és a magyarokkal ebben a kérdésben is meg lehet egyezni. Romániával egyelőre messzebb vagyunk ettől” – vélekedett.