Erdélyi vállalkozóknak most kezdték el kifizetni Orbánék a magyar támogatást

Szijjártó bízik a marosvásárhelyi iskolakálvária megoldásában. A román közéletet a Cambridge Analytica-ügy ottani szálai foglalkoztatják.

2018. 03. 22. 18:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha a politikai szándék megvan, meg lehet oldani a jogi kérdéseket a tavaly megszűnt marosvásárhelyi római katolikus gimnázium újraindítása ügyében – legalábbis Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint. A tárcavezető erről az erdélyi városban tett látogatása során beszélt csütörtökön, amikor fölkereste a magyar állam által finanszírozott Maros-mezőségi gazdaságfejlesztési programot lebonyolító Pro Economica Alapítvány helyi székházát.

Szijjártó Péter elmondta, ő és a magyar kormány továbbra is

bízik a bukaresti kormánykoalíció vezetőiben, akiket komoly, szavatartó embereknek tart, a két ország közti kapcsolatot pedig szerinte egy ideje a kölcsönös tisztelet és a közeledés jellemzi.

A tárcavezető fölidézte, hogy Liviu Dragnea, a román balliberális koalíció fő erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke korábban személyesen tett ígéretet Orbán Viktor miniszterelnöknek, miszerint Bukarest megoldást talál a marosvásárhelyi felekezeti iskola helyzetére.

Csakhogy ez a megoldás egyelőre várat magára, a romániai alkotmánybíróság ugyanis éppen a napokban nyilvánította alaptörvénybe ütközőnek a II. Rákóczi Ferencről elnevezett, 2014-ben alapított katolikus gimnázium újraalapításáról rendelkező törvényt. A jogszabályt februárban szavazta meg a bukaresti szenátus a koalíció és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) megállapodása értelmében, és úgy látszott, ennek révén még idén ősszel újraindulhat az oktatás a tanintézetben, aminek alapítása ügyében a korrupcióellenes ügyészség indított bűnvádi eljárást. A taláros testület vétója viszont

beláthatatlan időre visszaveti az újraindítási folyamatot, amit szakértők és az iskola diákjainak szülei szerint helyi szinten kell újrakezdeni.

Marosvásárhelyen Szijjártó Péter bejelentette, a magyar és a román hatóságok megállapodtak, hogy április 8-án, az országgyűlési választás napján is nyitva tart majd az a tíz ideiglenes határátkelőhely, amit jelenleg csak szombatonként használhatnak a két ország állampolgárai. A miniszter elmondta: a választások napján közép-európai idő szerint 8–18 óra között tartanak nyitva az ideiglenes határátkelők, és ezzel könnyebbé válik a határ közelében élő magyarok számára a választáson való részvétel. Elhangzott,

elkezdődtek a Maros-mezőségi gazdaságélénkítési program kifizetései, ennek keretében több mint félezer közép-erdélyi vállalkozás és magánszemély kap összesen 1,5 milliárd forintos magyar állami támogatást

eszköz- vagy tenyészállat-beszerzésre, illetve mezőgazdasági területek telekkönyvezésére.

Ezzel egy időben a bukaresti közéletet most leginkább az foglalkoztatja, hogy Romániáig nyúlnak az adatfelhasználási visszaéléseket elkövető Cambridge Analytica körüli botrány szálai. Kiderült, az amerikai–brit politikai elemző- és tanácsadó cég egyik képviselője 2016-ban megkeresett egy brit tanácsadót, és megpróbálta meggyőzni, dolgozzon a román PSD-nek az abban az évben rendezett parlamenti választási kampányban. A megbízatás értelmében kétfős stábot kellett volna összeállítania, amely két-három hónapon át látta volna el kampánytanácsokkal az alakulatot. Rupert Wolfe Murray az AP-nek elmondta, visszautasította az ajánlatot, mondván: nem dolgozik politikai alakulatoknak.

Egyelőre nincs bizonyítva, hogy a román szociáldemokraták hozzáfértek-e Facebook-felhasználók adataihoz, tény azonban, hogy a PSD a szavazatok 46 százalékának begyűjtésével megnyerte a két évvel ezelőtti megméretést.

Liviu Dragnea, az alakulat – valamint a bukaresti képviselőház – elnöke tagadta, hogy pártja igénybe vette volna a Cambridge Analytica szolgáltatásait, sokatmondóan hozzátéve: úgy tudja, „máshol” vonták be a romániai kampányba a céget. Különben a tanácsadó cég 2011 óta van jelen Romániában a Nagybányán bejegyzett Strategic Communications Laboratories révén, amely hivatalos kommunikációja alapján elsősorban a korrupcióellenes küzdelem terén nyújt tanácsadást. A céget Peter Imre erdélyi származású üzletember irányítja, aki korábban a Philip Morris romániai leányvállalatát vezette, és nem mellesleg Teodor Melescanu román külügyminiszter veje.

Lapunk is beszámolt arról, hogy a napokban kiderült, a Facebook alapvető szerepet játszott a Trumpot segítő (és Clintont lejárató) álhírkampány működtetésében. Méghozzá oly módon, hogy engedélyt adott a Cambridge-i Egyetem moldovai származású kutatójának, Alekszandr Kogannak, hogy saját minialkalmazásán, a This is your digital life-on (Ez a te digitális életed) keresztül adatokat gyűjtsön az azt letöltő felhasználókról. Kogan később, már a Facebook rendelkezéseit is megsértve, az összegyűjtött adatokat átadta a Cambridge Analytica nevű cégnek. Ebben tulajdonrészes volt és alelnökként működött Steve Bannon, az amerikai szélsőjobboldali alt-right mozgalom szellemi atyja, a legutóbbi időkig Donald Trump legbefolyásosabb tanácsadója. A cég pedig az elképesztő adattömeg segítségével befolyásolta 2016-ban az amerikai elnökválasztást. Majd egy munkatársuk nyilatkozata alapján derült fény arra, hogy Kelet-Közép-Európában is tevékenykedtek. 

Minderről pedig tudtak a Facebooknál. A botrány kirobbanása után a cég vezére, Mark Zuckerberg sokáig nem szólalt meg, majd bocsánatot kért, és szigorítást ígért. 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.