A nálunk járt tűzoltó repülőgép régi nevén Canadair CL–415, ma már a kanadai gyár felvásárlása miatt Bombardier 415. A kétéltű hidroplán kerekes futóművekkel, a sármelléki repülőtér betonján landolt, onnan indult a bevetésekre. Háromnapos ittléte során a Bombardier a repülőtéren parkolt, ott töltötték fel üzemanyaggal és jelölték meg az oldalát az alkalomhoz illő piros-fehér-zöld csíkokkal.
A hidroplánt vízbombázónak nevezik, tűzoltásra tervezték. Akár két méter mély vízből több mint hatezer litert képes egyszerre felvenni úgy, hogy közben 130 kilométer per óra sebességgel repül.
A repülőgép csónaktestű, az alján kis nyílásokon keresztül mintegy magába szippantja a vizet, tölti meg a padlóban levő négy tartályát. Ha szükséges, utána menet közben tűzoltó habot is a keverhet a vízhez.
Képes lenne vízfelvétel közben kanyarodni is, de a Balatonon erre nem volt szüksége. Elegánsan hasította a zöld hullámokat az emblematikus hegyek előtt. A sima le- és felszállást is gyakorolták, hét-nyolcszáz méter vízhossz elég volt a műveletekhez.
A repülőgép a tele tartályokkal rárepült az út mentén, a szántóföldön bekészített kisebb tűzre, majd a fenéken levő ajtók nyitásával lebombázta a vízfelhővel, és már fordult is vissza a Balatonra.
Az egynapos éles bevetésen a vízdobást hússzor ismételték meg. Az autós fecskendővel dolgozó magyar lánglovagoknak alkalmuk volt a vízbombázó hidroplán munkáját közelről megfigyelni, illetve az együttműködést gyakorolni vele. A gyakorlaton egy honvédségi helikopter is részt vett.
Köszönet a képekért és a történetért Heizler György tűzoltó ezredesnek, aki 2008 tavaszán a Somogy Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője volt. Korábban horvát kollégái Zadarban közelről ismertették meg a tűzoltó hidroplán képességeivel, ezért kezdeményezte ő a határon átnyúló együttműködést. Egy év alatt sikerült megszerveznie a hidroplán részvételét a fenti gyakorlaton, mi pedig gyönyörködhetünk a képekben.
Reméljük, nemsokára – akárcsak a múlt század húszas–harmincas éveiben, a bámészkodók és a vízről repülni vágyók legnagyobb örömére a Balaton vizét ismét hidroplánok hasíthatják majd.
Ha tetszett a cikk, keressék a blogot új Facebook-oldalunkon is, ahol naponta frissülnek a hidroplános hírek, de bázisunk továbbra is a Vízirepülés.hu oldal marad. Nemrég jelent meg egy hosszabb írásom Hidroplánok a Dunán és a Balatonon címen, olvassanak bele!