Tűzoltó hidroplán a Balatonon

2008 tavaszán a Balaton keszthelyi medencéjében katasztrófavédelmi gyakorlatot szerveztek, ahova meghívták Zadarból (Zára) az egyik horvát tűzoltó hidroplánt.

Dr. Varga Sándor
2013. 03. 08. 6:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nálunk járt tűzoltó repülőgép régi nevén Canadair CL–415, ma már a kanadai gyár felvásárlása miatt Bombardier 415. A kétéltű hidroplán kerekes futóművekkel, a sármelléki repülőtér betonján landolt, onnan indult a bevetésekre. Háromnapos ittléte során a Bombardier a repülőtéren parkolt, ott töltötték fel üzemanyaggal és jelölték meg az oldalát az alkalomhoz illő piros-fehér-zöld csíkokkal.


A hidroplánt vízbombázónak nevezik, tűzoltásra tervezték. Akár két méter mély vízből több mint hatezer litert képes egyszerre felvenni úgy, hogy közben 130 kilométer per óra sebességgel repül.


A repülőgép csónaktestű, az alján kis nyílásokon keresztül mintegy magába szippantja a vizet, tölti meg a padlóban levő négy tartályát. Ha szükséges, utána menet közben tűzoltó habot is a keverhet a vízhez.


Képes lenne vízfelvétel közben kanyarodni is, de a Balatonon erre nem volt szüksége. Elegánsan hasította a zöld hullámokat az emblematikus hegyek előtt. A sima le- és felszállást is gyakorolták, hét-nyolcszáz méter vízhossz elég volt a műveletekhez.


A repülőgép a tele tartályokkal rárepült az út mentén, a szántóföldön bekészített kisebb tűzre, majd a fenéken levő ajtók nyitásával lebombázta a vízfelhővel, és már fordult is vissza a Balatonra.


Az egynapos éles bevetésen a vízdobást hússzor ismételték meg. Az autós fecskendővel dolgozó magyar lánglovagoknak alkalmuk volt a vízbombázó hidroplán munkáját közelről megfigyelni, illetve az együttműködést gyakorolni vele. A gyakorlaton egy honvédségi helikopter is részt vett.


Köszönet a képekért és a történetért Heizler György tűzoltó ezredesnek, aki 2008 tavaszán a Somogy Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője volt. Korábban horvát kollégái Zadarban közelről ismertették meg a tűzoltó hidroplán képességeivel, ezért kezdeményezte ő a határon átnyúló együttműködést. Egy év alatt sikerült megszerveznie a hidroplán részvételét a fenti gyakorlaton, mi pedig gyönyörködhetünk a képekben.


Reméljük, nemsokára – akárcsak a múlt század húszas–harmincas éveiben, a bámészkodók és a vízről repülni vágyók legnagyobb örömére a Balaton vizét ismét hidroplánok hasíthatják majd.


Ha tetszett a cikk, keressék a blogot új Facebook-oldalunkon is, ahol naponta frissülnek a hidroplános hírek, de bázisunk továbbra is a Vízirepülés.hu oldal marad. Nemrég jelent meg egy hosszabb írásom Hidroplánok a Dunán és a Balatonon címen, olvassanak bele!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.