Szovjet atombombázó hidroplánok titkos tervei

A bomba ledobása utáni válaszcsapásra Hruscsov szovjet pártfőtitkár három hidroplántervet csináltatott.

Dr. Varga Sándor
2015. 03. 27. 9:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemrég írtam arról, hogy az ötvenes évek két atomhatalma – a Szovjetunió és az USA – azokban az években  atombombázó hidroplánok terveivel készült arra, hogy ne maradjon megtorlatlan az első atomcsapás. Részben ennek a kiegyenlítő kártyának is köszönhető, hogy a katonai stratégák akkor lemondtak az első csapásról, és ezzel az atombomba alkalmazásáról is. Az óriás hidroplánok pedig azért maradtak akkor a tervezőasztalon, mert időközben meghódították az űrt, és megjelentek a korlátlan víz alatti üzemidejű atom-tengeralattjárók.

Ha ma bárkitől szovjet repülőgép-tervezők neveit kérném, akkor egy legalább mindenkinek eszébe jut az Antonov–Iljusin–Tupoljev szentháromságból. Pedig talán ők is azért lettek olyan nagyok, mert a politikai vezetés versenyeztette őket egy-egy repülőgéptípus megtervezése kapcsán.

 

 

A Tupoljev Tu-95 – NATO-kóddal: Bear, a Medve – stratégiai bombázó még ma is hadrendben repül, első változatát az ötvenes évek elején kezdték tervezni. Azt viszont, aki a stratégiai, földrészeket átszelő nukleáris bombahordozókat már akkor beígérte Sztálinnak, amikor a szovjeteknek még atombombájuk sem volt, nem Tupoljevnek, hanem Mjasziscsevnek hívták.

A Medve kortársa-versenytársa Mjasziscsev M-4 – oroszul: a Kalapács – bombázó volt, amit aztán a tervező a nyitóképen ésa monyinói múzeum gyepén látható M-50-esre fejlesztett tovább. Hruscsov megrendelésére Mjasziscsev beugrott a vízirepülőgépek területére, M-70 néven megalkotta a fenti nagy hatótávolságú szuperszonikus nukleáris fegyverhordozó hidroplán változatát.

 

Ebben az időszakban Berijev már húsz éve vezette Taganrovban a róla elnevezett tengeri repülőgépeket alkotó irodát, Be-10 nevű sugárhajtóműves vadászhidroplánja már repült. Őt sem lehetett kihagyni, mivel a hidroplán hozzá tartozott, így az ő mérnökei is terveztek Hruscsovnak. A képen a mai sztárjuk, a Be-200 száll fel éppen.

Mjasziscsev az M-50-esből indult ki, de a hidroplánnál a szárnyvégi hajtóművek belelógtak volna a vízbe, így azokat a deltaszárny közepére húzta és dúcokon a szárnyra ültette. A szárny két végére pedig támasztó vízi úszókat tervezett.

 

A hidroplán felszálló tömege 240 tonna lett volna, ami nagyjából három darab mai Airbus A320-as teljesítményének felelne meg. Akkor még nem voltak relatíve keveset fogyasztó hajtóművek, így ebből a hatalmas tömegből 140 tonnát tett ki a négy hajtómű itatása.

A csónaktestű, 60 méter hosszú hidroplánt felszálláskor valahogy ki kellett emelni a tengerből, ezért a tervező a törzs eleje felé egy behúzható vízisítalpat, víziszánt alkalmazott. Amikor felbőgtek volna a hajtóművek, a hidroplán először szárnyashajó üzemmódba kapcsolt volna – így gyorsabban keletkezik a felszálláshoz szükséges felhajtóerő. Ezt a megoldást alkalmazza a francia Akoya is, valamint Burt Rutan nagyon várt Skigull hidroplánján is ez az elem lesz majd a nagy dobás.

Az M-70 utazósebessége a hangsebesség felett másfél Mach, nagyjából 1800 km/h lett volna 20 kilométeres repülési magasságon, az üzemanyag 3-4 óra közötti repülést biztosított volna, ami kevés volt a földrészek közötti táv legyőzéséhez. Ezért menet közben az óceánokra leszállva tengeralattjáró tankerrel terveztek neki vízi tankolást. A kétpilótás üzemmóddal viszont több tíz évvel megelőzte volna a korát.

A Berijev által a főtitkári megrendelésre tervezett szuperszonikus hidroplán már elcsípett egy nagyobb tolóerejű hajtóművet, a harmadik nagyobbat ő már a függőleges vezérsíkba tervezte. A kevesebb hajtómű viszont az M-70-hez képes nagyobb utazósebességet, kétszeres hangsebességet biztosított.

 

A képen – jobbról – látható módon paramétereiben hasonló volt az előbbi tervhez, amit a teljesítménykiírás indokolt. Berijev nevesincs bombázó hidroplánja megihletett több hatvanas évek eleji modellt, köztük egy szebben ívelt nagyobb deltaszárnyút, amely két-két páros hajtóművet kapott a szárnya közepe fölé. Képet sajnos nem találtunk róla.

Közben pedig röpködtek a tonnák. Egy másik hidroplán, az LL600 – a képen balról – civil változatában Berijev azt a célt tűzte ki, hogy 2000 utassal repüljön már a hatvanas évek végén. A szupernehéz hidroplán 900 km/h sebességgel repült volna 14 000 kilométerre, de az 1000 tonnányi felszálló tömege miatt ezt is csak menet közbeni tankolással bírta volna. Innen már csak egy ugrás a záró képen látható Be-2500, ahol nevében a szám a felemelt tonnákat jelenti – erről a típusról majd máskor írunk.

 

Ha tetszett a cikk, olvassák el a hidroplánok régi és talán várható új aranykoráról szóló e-könyvünket!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.