Az Isaf zászlaját Norbert van Heyst német tábornok vonat le, s adta át a parancsnokságot német kollegájának, Götz Gliemorthnak, aki ezentúl a NATO fennhatósága alatt irányítja az Isaf-missziót – teszi hozzá az AFP.
Az afganisztáni szerepvállalás a védelmi szövetség első Európán kívüli művelete lesz a szervezet 54 éves történetében. Az, hogy a NATO a kontinens területén is vállal kötelezettségeket, annak felismerését jelzi, hogy a szövetség nem látja kielégítőnek a nemzetközi terrorizmus elleni fellépést – véli a BBC hírelemzője. Ezzel a stratégiai újítással a szervezet azt kívánja elérni, hogy gyorsabb és rugalmasabb, a támadásokat idejében megelőző taktikával válaszoljon bármely támadásra.
Az Isaf misszióban 31 ország 5000 katonája vesz részt, többnyire NATO-tagállamokból. Az ENSZ-mandátummal Afganisztánban tartózkodó békefenntartó erők csak a főváros és környékének biztonságáért felelősek. Az Isaf már több alkalommal kérte, hogy terjesszék ki ezeket a műveleteket egész Afganisztán területére. Most a NATO szóvivője megerősítette: a békefenntartók mandátuma továbbra is az eddigi területekre terjed ki.
A 2001 decemberében létrehozott ENSZ-misszió élére az eddigi brit, török és holland-német irányítás után nem volt könnyű feladat megtalálni azon országokat, amelyek vállalják a misszió vezetését. Ennek a bizonytalanságnak is véget vethet a NATO szerepvállalása.

Lebukás! Illegális listát készítettek Magyar Péterék a Tisza Párthoz jelentkezőkről