Mint azt megírtuk, négy konkrét javaslatot ismertetett az európai stabilitási paktum felülvizsgálatára szerdán Francois Hollande, a francia elnökválasztás esélyesének számító szocialista jelölt.
Hollande szerdán megerősítette, hogy megválasztása esetén első útja Berlinbe fog vezetni „egy új Európa” építése érdekében.
„Mindenképpen folytatom a munkám. Nem a karrierszempontok miatt… hanem mert egyszerűen pénzt kell keresnem. Teljes egészében én tartom el a három gyermekemet. Az nem lehet, hogy Francois vagy az állam költségén éljenek” – hangsúlyozta a 47 éves Trierweiler, aki 1989 óta a Paris Match magazin és a Direct 8 tv-csatorna politikai újságírója. Elképzelése szerint vagy a televízióban, vagy az írott sajtóban dolgozna tovább, de nem belpolitikai, hanem külföldi személyiségeket érintő témákban.
„(First ladyként) nem lesz politikai szerepem. Nem szabad a dolgokat keverni, háttérben maradok majd. Betartom a protokollt, de magamnak kell megtalálni azt a szerepet, amellyel egyben megfelelek a franciák elvárásainak is” – fejtette ki az újságírónő. Elmondta, hogy soha nem álmodozott arról, hogy first lady legyen, mert „el se tudtam képzelni, hogy egy nap ebbe a helyzetbe kerülhetek”.
Elárulta, hogy mindig is szerette a politikát, a nagygyűléseket és a baloldalt. „És persze imádom Francois-t hallgatni. Újságíróként mindazonáltal problémát jelentett megtapsolni azt a férfit, akit szeretek. Most már azonban nem. Felemelt kézzel ünneplem, mint egy focistafeleség” – fogalmazott Trierweiler, aki öt éve él a szerinte teljesen kiegyensúlyozott Francois Hollande-dal.
„Bármilyen gondja van, a másik iránti tiszteletből soha nem érezteti. A filozófiája pedig az, hogy az életben egyetlen pillanatot sem szabad hagyni elveszni” – mesélte az elnökjelöltről, aki állítólag szívesen vesz részt a házimunkákban, rendszeresen bevásárol és főz, mégpedig általában sok vajjal. Az ajtókat – legyen szó a szobákról vagy a szekrényekről – viszont soha nem zárja be maga után. „Egy idő után megértettem, hogy ez egy fontos tulajdonsága: soha nem zárja be az ajtót senki előtt, mert nincs rejtegetnivalója” – mondta.
Arra a kérdésre, hogyan képzeli el Hollande beiktatási ünnepségét, azt válaszolta: „Cécilia Sarkozy (a jelenlegi államfő előző felesége) az egész családdal – két lányával, Nicolas Sarkozy két fiával és a közös fiukkal – vonult be. Ezzel a gyerekek is egyetértettek. Ami minket illet, még nem beszéltünk róla… Majd a gyerekek eldöntik, de szerintem nem ezt akarják majd.” Az újságírónő három fiú anyja, Francois Hollande-nak pedig két lánya és két fia van Ségolene Royaltól, a 2007-es elnökválasztás baloldali vesztesétől.
Hétfőn megkezdődött a küzdelem a szavazatokért a francia elnökválasztás május 6-i második fordulójába jutott két jelölt között. A választások kapcsán a német kormány szóvivője úgy vélekedett, Angela Merkel kancellár továbbra is Sarkozyt támogatja, de elmondta azt is, a két kormányzat viszonya „teljes mértékben független” a vezető pozíciókat betöltő személyek kilététől. Az első forduló eredményét boncolgatta hétfőn több vezető európai lap is.
Annak ellenére, hogy egyelőre szinte senki nem támogatja a kisebb pártok közül, Nicolas Sarkozy szerdán visszautasította a Marine Le Pen vezette Nemzeti Fronttal való együttműködésének gondolatát. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy nem szabad gonosznak titulálni Le Pen szavazóit.
Mint megírtuk, a hivatalos eredmények szerint a szocialista Hollande 28,5 százalékkal végzett az élen az első fordulóban, Sarkozy 27 százalékos támogatottságot szerzett. A harmadik helyen a szélsőjobboldali Marine Le Pen végzett a szavazatok 18,2 százalékával.